логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Завршена е реставрацијата на фрескописот од древниот кападокиски храм (16.11.2012 )


Екипа на Универзитетот за реставрација и конзервација од областа Тоскана, во Италија, предводена од проф. Марија Андалора, заврши со реставрацијата на 1000 години стари фрески во историскиот храм Токали во турскиот град Ѓереме, Кападокија. Реставрацијата е извршена во блиската Сехитлер црква.

 

Прочуениот фрескопис во храмот Токали е вратен во својот првобитен сјај и изглед. Оваа позната пештерна црква била центар на монаштвото во византиска Кападокија. Издлабена е во мека вулканска карпа и фрескописувана во неколку фази помеѓу средината на IX и средината на X век. Во 1985 година УНЕСКО го вклучи овој храм во списокот на светското културно наследство.

 

Извор: Светигора

Преземено од.МПЦ-ОАВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јануари 17, 2021
3.angeli.so.truba

Црковнословенски јазик- Вовед; со Улјана Романенко, Парагвај (19.01.2021)

Црковнословенскиот јазик е најголемато наследство на нашиот словенски народ, што ни го пренесоа нашите предци.Благодарение на овој јазик Русите, на пример, наоѓајќи се во Србија, Македонија, Бугарија и обратно, жителите на овие држави, но и другите словенски…
Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 1737
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1259
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1460
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…