логоFacebookTwitterYouTubeeMail


  arh.Karelin.jpg

Прашањето упатено на ценетиот  духовник  од Грузија , архимандритот Рафаел Карелин :


Како да живее  лицето  кое страда од ментална болест?

Одговор:

 

  • Менталната болест не претставува  пречка за вечниот  живот, нервниот систем е оној кој боледува а  не бесмртниот дух. Доколку особата  со трпение ја носи својата болест, таа ќе му послужи за спасение.

Понекогаш со ментална болест се поврзуваат и демонските сили.

  • Во овој случај потребно е да се прибегне кон молитвите на Црквата,  често да  се исповеда и да се причестува, а исто така да се труди  да се изговара Исусовата молитва, не  напрегнувајќи се  премногу.

Исто така би советувал секојдневно да се чита Евангелието- тоа е најдобриот лек за душата.

Господ нека  ви помогне.


Архимандрит Рафаил Карелин

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1589
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2032
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1799
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…