логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 monah.krst.jpg

Енциклопедија на православниот духовен живот - Свети Игнатиј Брјанчанонов

ДЕМОНИЗАЦИЈА

Демоните н е само што живеат на површината на земјата, туку понекогаш со сето свое гасно битие влегуваат во телата на луѓето и на животните (Лука 8,33).

Во внатрешноста на човековото тело тие влегуваат слично како што во него влегува воздухот, привлечен од механизмот за дишење, како што можат да влезат и другите гасови.

Влегувајќи во човекот, демонот не се меша со душата, туку престојува во телото, насилно завладувајќи во душата и во телото.
 Гасовите поседуваат особина на флуидност, т.е. можат да исполната различна зафатнина. Очигледно дека и демоните ја имаат таа особина, врз основа на која многу од нив можат да се сместат во еден човек, како што за тоа зборува евангелието
 (Лука. 8, 29).

Во духовен поглед Божјото казнување со деминизираност никако не служи како лошо сведоштво за човекот: на такво предавање на сатаната биле подложени многу големи Божји угодници .

 Преподобниот Касијан пишува за преподобниот Мојсеј Скитски, со кого беседел за расудувањето, дека се мрднал со умот и дека бил подложен на демонизираност, заради некое спротивставување на својот старец, големиот Макрие Египетски.

Во вториот свештен дел од четвртиот век се опишува како некој египетски старец, кој заради својот свет и чист живот необично обилувал со дар на чудотворство, па станал  надалеку славен, забележувајќи во себе зачеток на гордост, почнал да Го моли Бог да му испрати демонизираност, што Господ и Го исполнил.

Старецот цели осум месеци поминал во ужасна состојба, употребувајќи го дури и својот отпад како храна . Кога го виделе во таква состојба, неговите почитувачи од светот се соблазниле,
па добриот глас за него го смениле во лош, а старецот подоцна избавувајќи се од демонот, во мир и повлеченост Му служел на Господа, па уште повеќе напреднал.

Демонизираноста некогаш е помалку важна од примањето на некоја ѓаволска помисла, која може засекогаш да ја погуби душата.

Подготви: Мина Даниловска

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…
Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2497
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1675
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2159
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…