логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

TViTer229

Види ги Моите раце и не мисли дека вистината за Моето воскресение е некакво вообразување. Држи ги тие раце, како залог на твојата преродба; држи ги тие раце, како залог на воскресението од гробот; држи ги тие раце, како котва за адската длабочина!
Не бој се од никаква житејска несреќа, не трепери од никаква световна бура, не плаши се од брановите на непријателскиот ветар, не мисли за подводните скали на непријателското море! Пливај смело по морето на животот, пливај, држејќи ја котвата на духот; пливај, насочувајќи се кон небото, како кон пристаниште; пливај, плашејќи се само од бродолом, т. е. од откажување од Мене!

          Дај ја раката и стави ја во ребрата Мои: почести се со својата рака од саканиот пијалак од Мојот живоносен извор, и изгасни ја својата жед! Дај ја својата рака, и стави ја во ребрата Мои: и постави ја твојата десница во болницата на природата и земи лекарство за својата волја; Јас, Кој примив удар од копје, ќе го понесам допирот на саканата рака.
        Дај ја својата рака и стави ја во ребрата Мои: за да можеш да се подвизуваш за Моите рани; за да можеш да зборуваш против негаторите на вистината, дека си Ме видел по воскресението, дека си Ме познал, дека сериозно си Ме почувствувал. И не биди неверен, туку верен; неверието е нешто лошо – го потиснува умот, а верата го насочува кон небото; неверието ја заслепува душата, а верата го просветува разумот; неверието не го забележува дури и видливото, а верата го согледува и невидливото; оној што не верува е во целосно незнаење; прогонувај го облакот на безверието и примај ги чистите зраци на верата!


Свети Јован Златоуст
„Неверието“ на Апостол Тома

 

Тивериопол.мкПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3403
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3239
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…