логоFacebook  Twitter  YouTube  eMailsv.vasilij.veliki.jpgПосле согледувањата за душата ако ти е угодно внимавај и на устројството на телото. Восхити се на доличното пребивалиште за словесната душа, кое го устроил најдобриот Уметник. Од сите живи суштества, Тој единствено на човекот му даде исправена положба за да можеш ти, од надворешниот изглед да сфатиш дека твојот живот има сродност со горниот. Сите животни со четири нозе гледаат во земјата и завртени се кон утробата , додека човековиот поглед е управен кон небото за да не се занимава со утробата и утробните страсти, туку во целина да се стреми кон високото вознесување. Поставувајќи ја главата на врвот на телото, Бог во неа ги смести најдостојните сетила. Тука се видот, слухот, вкусот и мирисот. Сите сетила се распоредени едно покрај друго. И покрај собраноста на мал простор, ниедно не му смета во дејствувањето на соседното сетило. Очите зазеле највисокото набљудувачко место за ниеден дел од телото да не им смета и за да, незначајно затскриено под веѓите, би можеле непосредно да се насочат кон височините. Слухот, пак, не е непосредно отворен, туку низ кружните отвори ги чувствува шумовите во воздухот. Наведеното дело е највисока мудрост за звукот непречено да поминува, и во превоите да се завртува и лево и десно, посилно одекнувајќи. На тој начин ништо од она што му смета надвор не е пречка за чувствувањето. Проучија и природата на јазикот: тој е мек и нежен. По различноста на своето движење, тој е доволен за секоја потреба на зборовите. Забите, истовремено, се и орудија на гласот и цврста потпора на јазикот. Покрај тоа, тие служат и за вкусување храна: некои ја кинат, а некои ја мелат. На тој начин, доколку разгледаш с# со одговарачка помисла, односно, доколку би го изучил вовлекувањето на воздух во плуќата, и топлината во срцето, и органите за варење, и спроведувачите на крвта, ти заедно со пророкот ќе кажеш: “Чудно е твоето знаење за мене” (пс. 138, 6). Затоа, внимавај на себе, за да внимаваш и на Бога, а Нему нека Му е слава и сила во вечни векови.
Амин.

Подготви: Михаила Поповска

Св. Василиј Велики Внимавај на себе (7) 

Св. Василиј Велики - Внимавај на себе (6)
Св. Василиј Велики - Внимавај на себе (5)

 Св. Василиј Велики - Внимавај на себе (4)

Св. Василиј Велики - Внимавај на себе (3)

Св. Василиј Велики -Внимавај на себе (2)

Св. Василиј Велики -Внимавај на себе (1)

Посети:{moshits}

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3393
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3227
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…