логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

Дете мое, ќе дојдат денови кога љубовта кон Бога во многу души ќе олади и голема тага ќе дојде во светот. Еден народ ќе се крене на друг. Луѓето ќе се селат од своето место.


Владетелите ќе бидат збунети. Свештенството ќе се наоѓа во анархија, и монасите ќе бидат немарни. Великодостојниците во Црквата ќе го сметаат за некорисно, сето она што е во врска со спасението, како своите души, така и душите кои што ќе им бидат доверени, и ќе презираат било каква грижа. Сите ќе покажуваат ревност и енергија за се што е во врска за масата за јадење и за својот стомак. Ќе бидат мрзливи во своите молитви и повремено ќе критикуваат. Што се однесува до животот и учењето на Светите Отци, нема да ги интересира да ги подржуваат, дури нема да сакаат ниту да слушаат за нив. Порадо ќе се жалат и ќе говорат: ако живеевме во нивно време, тогаш така ќе живеевме. И епископите ќе ја пропуштат силата на овој свет, и ќе даваат одговор на различни прашања само кога ќе добијат подарок од сите страни. Правата нема да бидат заштитени. Тие ќе ги жалостат вдовиците и ќе ги мачат сираците. Развратот ќе завладее кај овие луѓе. Повеќемината нема да веруваат во Бога, ќе се мразат еден со друг, како ѕверови ќе се јадат. Ќе крадат еден од друг, ќе бидат пијаници и ќе одат како слепци.
Ученикот повторно праша: Во тие времиња, што можеме да направиме?


Авва Памво одговори:

Дете мое, во тие времиња, кој ќе си ја спасе душата

и кој ќе ги потикнува другите кон спасение,

ќе биде наречен голем во Царството Небесно.

 

 

Избор од фб профил на

Оливера Соколова Македонска

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1354
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1624
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1482
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…