логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 


Исцелени се десет лепрозни, а се врати само еден да се заблагодари на Господ (Лк. 17, 21-19).

Не е ли таков размерот на благодарењето и меѓу луѓето кои примиле добро од Господ? И кој од луѓето не примиле добро, или, подобро кажано, што имаме и што станува со нас што не е добро? А дали се сите благодарни на Бог и дали благодарат за сè?

Има, напротив, и такви кои на себе си го дозволуваат прашањето: „Зошто Бог го дал животот? Подобро би било да нè нема“. Бог ти го дал животот заради вечното блаженство. Тој ти го дарувал животот како дар и те снабдел штедро со сите способности за вечното блаженство. Сега сè само од тебе зависи. Треба само многу малку да се потрудиш. Меѓутоа, ти велиш: „Да, но јас наидувам само на горчина, несреќа, болест и напаст...“ Па што! И тоа спаѓа во бројот на средствата за стекнување на вечното блаженство. Само потрпи! Целиот твој живот не може ни миг да се нарече во однос на вечноста. Во однос на вечноста, тоа не е ништо дури и ако треба целиот живот да страдаш. Но, имаш и часови на утеха. Не гледај на сегашното, туку на тоа што ти се спрема во иднината и потруди се да му бидеш достоен. Тогаш нема ни да ги приметиш горчините. Сите тие ќе бидат проголтани со несомнена надеж на вечната утеха. Благодарноста тогаш нема да затаи во твојата уста.

Свети Теофан Затворник

 

Избор од фејсбук страната на : Катица ПродановаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3381
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3201
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…