логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Свети Јован Кронштатски

(20 Мај/2 Јуни1953)

sv.jovan.kronstatski.jpgБожјата благодат секогаш му помага на оној што се бори, но тоа не значи дека оној што се бори е секогаш во позиција на победник; понекогаш дивите ѕверки не ги допираа праведните, но никако дека никогаш не ги допирале. Она што е битно не е победата или позицијата на победник, туку напорот што го вложуваме во стремежот кон Бога и приврзаноста кон Него. Голем е Апостол Петар, но тој го прашува Господ многу пати (‘три’, значи не еднаш, туку неколку пати) да го напушти гласникот на Сатаната, зашто го ‘тресе’, правејќи напади кои се тешки и одбојни кон неговиот дух. Но Господ го остава во таква состојба: “Мојата благодат ти е доволна”(2 Кор. 12:7-9)—доволна поддршка од милоста Божја и благодатните дарови му се дадени. Господ го бара од самиот Апостол стремежот кој ја очистува душата.

Она што е битно е состојбата на душата, стремежот кон Бога, а не стасот на победникот. “Силата е направена совршена во слабоста”(2 Кор. 12:9). Иако човек може да се најде во малодушна состојба, тоа не значи дека Бог го напуштил. Господ Исус Христос, според световниот поглед, беше во неволја, но кога грешниот свет Го сметаше за целосно уништен, во стварност Тој ги победи смртта и адот. Господ не ни вети победнички позиции како награда за праведноста, туку ни рече: “Во светот ќе имаме неволја, но бидете храбри—Јас го надвладеав светот”(Јован 16:33). Божјата моќ е делотворна кога човек бара помош од Бога, признавајќи ја својата слаба и грешна природа. Еве зошто борбата и смирението се суштински доблести на еден Христијанин.

 

Подготвил: Б.Ѓ

Посети: {moshits}

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1528
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1919
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1719
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…