логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


 vozdvizenie.jpg

Старец Порфириј Капсокаливит

Христијанската душа треба да биде истенчена, да е осетлива и чувствителна, да лета, некогаш да лета, да живее во „сни“. Да лета во бескрај, меѓу звездите, до Божјите величенства, во тишина.

Кој сака да биде христијанин, најпрво треба да стане поет. Тоа е тоа! Треба да сочувствуваш, да љубиш и да сочувствуваш. Да сочувствуваш со оној кој го љубиш. Љубовта се труди за љубената личност. Поднеси жртви. Ништо не земај во обзир, ниту заканите, ниту тешкотиите, а сето во име на љубовта. Љубовта спрема Христос е нешто сосема друго, бесконечно повозвишено.

Кога велиме љубов, не станува збор за добродетелите кои ќе ги стекнеме, туку за срцето кое ги љуби и Христа и ближните. Се’ насочуваме во тој правец. Гледајќи ја мајката со детенцето во раце, зарем не гледаме како го љуби и како нејзината душа е исполнета со копнеж? Зарем не гледаме како и’ блеска лицето додека во своите раце го држи своето ангелче? Божјиот човек сето тоа го гледа. Тоа остава впечаток на него и тој, духовно жеден, вели: камо среќа и јас да почувствувам таков копнеж за својот Бог, за својот Христос, за Пресветата Богородица, за светите Божји угодници! Да, така треба да Го возљубиме Христа Бога. Сакаш, сакаш и ја стекнуваш Божјата благодат.

Дали ние, меѓутоа, во себе имаме пламен на љубовта спрема Христос? Кога сме преморени, дали итаме да се одмориме во молитви кон Љубениот или Му се молиме со мака, со зборовите: о, сега уште морам да ја завршам и молитвата и молитвеното правило?…Што ни недостига и зошто така се чувствуваме? Ни недостига божествената љубов. Таква, изнудена молитва, нема вредност. Можеби, згора на тоа, да ни нанесе  зло.

 

 Извор: Маран Ата

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3202
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3044
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…