логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

No description available.

КЛЕЧЕЈЌИ ПРЕД НЕГОВАТА ИКОНА

Колку и да си повреден, решението не е да ги повредуваш другите за да се чувствуваш подобро.
Можеби си повреден, но не дозволувај твојата рана да стане возбуда и гнев, неспокојство и злоба кон другите; особено кон луѓето кои со ништо не се виновни.
         Подобро да извикаш кон Бога отколку кон другите. Затоа што Бог ги трпи нашите  возбуди и негодувања, затоа што нè љуби длабоко и неизмерно и ги гледа нашите рани. Меѓутоа, другата личност можеби нема ниту трпение, ниту духовна состојба ниту љубов, за да го истрпи нашето однесување и на тој начин нанесуваме голема штета на взаемниот однос.
Ова е безумието што го правиме кога велиме: „Ако не избувнам пред моите, пред кого ќе избувнам?“. Но, ова е трагична грешка. Да не ги претвораме нашите најблиски во вреќи за бокс. Тие не се виновни за ништо. Зашто едно е да ја споделиш својата болка, тага, искушение со твојот човек, а друго е да се лутиш и да викаш затоа што ти се случило нешто што нема никаква врска со другата личност или некоја ситуација со која твојот човек нема ниту врска ниту може да ја поправи.
         Падни на колена и кажи му сè на Бога. Заплачи и извикај. Кажи го твоето незадоволство, роптај, избувни. И ова ти го кажувам зашто, колку и нешта да кажеш, што и да му кажеш на Бога, е ништожно и се губи пред Неговата бескрајна прегратка.
          Откако ќе избувнеш, откако ќе му „кажеш сè“ на Бога, тогаш замолчи. Молчи за да го слушнеш Бога. Замолчи за да ја почувствуваш Неговата утеха. Замолчи за да ти ја олесни болката со Неговиот допир. Молитвата може да дејствува толку благотворно  врз нашите животи што ако ја знаевме големината на нејзината добродетелност,ќе сакавме да ја направиме главна активност во нашиот живот. Но, за жал, го игнорираме нејзиното благотворно влијание во нашиот секојдневен живот пред “малите и големите прашања” од животот.

No description available.     

         Страшно е колку Бог нè слуша.Можеби нè го услишува сè она што го бараме од Него, но сепак Тој не  слуша. И добро е што нè го услишува, бидејќи многу работи што ги сакаме не се за нашето Вечно добро. Но, да размислиме: дали го слушаме Бога во нашата молитва? Тој нè слуша. Дали ние го слушаме Него? Молчиме ли за да го слушнеме Неговиот одговор или мораме толку многу да зборуваме надворешно и внатрешно што Божјиот глас се гуши во нас? Како и да е, секогаш запомнете дека имате Некој Кој ќе ве чуе, Кој нема да се одврати од вас дури и кога зборувате со возбуда и непочитување, дури и кога зборувате со раздразнетост и гнев.
          Секогаш запомни дека постои Некој Кој ќе ја ислуша твојата болка, дека можеш да избувнеш пред Него и Тој ќе одговори со прифаќање и прегратка, со простување и љубов. Оттука, од тебе зависи дали сакаш да го чуеш. Но, јас ти велам, добро е да го слушнеш. Да го исслушаш и да го слушнеш што ќе ти каже, што ти кажува срцето твое; ќе биде за твое добро, ќе биде лек за твојата рана, ќе биде залог за твојата борба.И тогаш, верувај ми, твојата солза нема да биде залудна. Ќе стане храна за да станеш посилен, помудар. Затоа што овие твои солзи нема да паѓаат на земјата бесцелно, туку ќе ти го напојуваат срцето со утеха и прифаќање; зашто тие ќе бидат солзи кои претрпеле „прочистување“ со Неговиот допир, со Неговата благодат, со Неговиот вечен повик, со Неговото вечно прифаќање, кое си го вкусил некаде таму во неспокојот, во плачот, во гневот... клечејќи пред Неговата икона.

TViTer385


Автор - архим. Павел Пападопулос
Извор - bogonosci.bg


За Преминпортал – Симеон Стефковски

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 10, 2023
TVIT602

Проскомидија

·Што е Проскомидија? Еретиците немаат Проскомидија. Проскомидијата е уводниот дел на Литургијата, нејзин пролог. Таа е нашиот допир со Небесното Царство и Небесното жителство.
Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Сеп 03, 2021 Беседи 5202
Default Image
Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 5842
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 5588
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 5006
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Најново од духовност

Православен календар

 

08/12/2023 - петок

Божикен пост (на риба)

Св. свештеномаченик Климент, епископ Римски; Св. свештеномаченик Петар, архиепископ Александриски; Преп.Пафнутиј; Свети Климент, архиепископ Охридски;
Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на св. Христов великомаченик Меркуриј 24 ноември / 7 декември 2023

Тропар на св. Христов великомаченик Меркуриј 24 ноември / 7 декември 2023

Од војвода на земните војски,војник Христов постана, кој во својата крв сe крсти,приведен да ја исповедаш вистинската вера која спасува,Меркурие...

Тропар на светиот Климент Охридски 25 ноември / 8 декември 2023

Тропар на светиот Климент Охридски 25 ноември / 8 декември 2023

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја,со делата си се издигнал преблажен,кон божествен и блажен живот.Со чудеса си...

  Тропар на светата Христова великомаченица Екатерина 24 ноември / 7 декември 2023

Тропар на светата Христова великомаченица Екатерина 24 ноември / 7 декември 2023

Со добродетели како со сончеви зраци ги просвети неверните мудреци,и како пресветла месечина која оди во ноќта, ја изгони темнината...

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная