логоFacebookTwitterYouTubeeMail

(Обновено)

Еден човек шепотел:


- Господи, зборувај со мене.


И тревите во полето запеале. Но човекот не слушал. И викнал тогаш човекот:


- Господи, зборувај со мене!


И громови и молњи се растрчале по небото. Но човекот не слушал. Човекот се разгледал на околу и рекол:


- Господи, дозволи ми да Те видам.


И ѕвездите засветлиле силно. Но човекот не го видел тоа. И повторно викнал:


- Боже, покажи ми видение!


И со нов живот се родила пролетта. Но, човекот и тоа не го забележал. Тој плачел во очај:


- Допри се до мене Господи, и дај ми да знам дека си тука!


После тоа, Господ се спуштил и се допрел до човекот. Но, човекот ја турнал пеперутката од плеќите и заминал понатаму.

 

Подготви: Д.З.п

Извор: http://www.diveevo.ru/583/

Лето Господово 2016

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3088
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2933
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…