логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Старец Никон Светогорец

Од Бога ли се сите „благодети" кои ги добиваме во животот?

-    Еден брат влезе во Црквата без некој непријатен настан или болка, влезе кога се беше „добро". Но кога влезе, почнаа да се менуваат        работите. Од Бога ли се сите „благодети" кои ги добиваме во животот?

Одговор:
-    Не благодетите, НЕ, не доаѓаат од Бога. Знаете колку „добра" ни  носи и ѓаволот, за да не задржи далеку од Бога? За нас добро е ова што не води кон нашето спасение. Сите други „добра" (благодети) да не ги    сакаме. Затоа вели апостолот Павле дека ѓаволот доаѓа како ангел на    светлината. На тој брат, пред да стапи во Црквата, се му врвеше добро. Доволно му беше на ѓаволот тоа што тој беше надвор од Црквата, затоа  се друго му даруваше. Штом стана негов непријател и стапи во Црквата,  тогаш се покажа од кого доаѓале сите тие „добра" што ги имаше... затоа  да се бориме (подвизуваме) правилно.

Превод од грчки јазик: Свештеник Јани Мулев
Изворник: http://www.diakonima.grПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3119
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2955
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…