логоFacebookTwitterYouTubeeMail

старец Ј. Журавски

Оној кој барем еднаш, со сопствените внатрешен очи се видел себеси колку голем грешник е, во текот на целиот свој живот нема да престане да плаче. Оној пак, кој барем еднаш ја почувствувал бесмртната убавина (дури и во лузните на сопствените согрешенија), за него се помрачува секој друг земен сјај на кој повеќе никогаш нема да му се поклонува. На земната убавина се поклонуваат само оние кои се’ уште не ja созрцнале внатрешната убавина. Земниот сјај е само една минлива сенка на внатрешната и вечна убавина. Земната убавината не е цел сама по себе, но само едвај забележлив пат кон целта.

Малубројните, а богато надарени осаменици го пронаоѓаат патот до целта, до бесмртнита убавина. Другите одат по широкиот, „исшкрабан“ пат од уметноста и нејзините техники, односно преку надворешното: канони, ритуали, надворешна побожност – тоа е патот за „многуповиканите“. И мал е бројот на оние кои на овој начин ќе го најдат спасението.
Малубројните пак, одат од надворешното следење кон внатрешното служење, според вниманието. Тие со надворешното следење и внимание ја откриваат внатрешната убавина. Тие се оние ретките кои стапнувајќи на патот на „умствената теснотија“, ги распнуваат страстите на крстот на разрешувањето (со светот) воскликнувајќи: Ја барам Твојата бесмртна убавина, која ми ја дари пред оваа прашина!
А својот бесмртен сјај, т.е. душата, ќе ја најде само оној кој од плотта ќе се оддели во потрагата по неа, па макар бил и во безднaтa од страсти (св. Макариј Велики). И тој ја наоѓа во плачот и солзите на покајанието: само преку нив може да се спознае боголепниот карактер. Покрај тоа, со помош на Божјата сила може да се види и сопствениот страшен пад. Оној кој се’ уште не го согледал сопствениот грев и не заплакал (потресен од видувањето), останува слеп и сиромашните и сакат . Тој се’ уште не ја позава умствената бесмртна убавина. Неа пак, секој може да ја види, а само низ солзите на длабокото скрушено покајание. Затоа, маклумина се познаваат себе си, односно својата душа.

Старец Јован Журавски

Извор: http://www.prohor.org/%D0%B4%D0%B0%D1%80%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE/Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3119
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2955
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…