логоFacebookTwitterYouTubeeMail

19042009

ВО ТВОЈАТА ПУСТИНА
10/09/2021
 
кон Свети Јован Претеча

 

Сину благодатен на вечноста,

трубо милозвучна покајничка

гласу кој благослов издаваш,

од Оној за Кого покров не припремивме

и затоа во срце наше некаде се скри.

 

Јоване кој на Агнецот покажа,

дару кој при престолот се принесе,

не спуштај рака пред грешна душа,

туку остави љубов да лебди

пред оној кој сака да послуша:

 

Подигнете ги порти горништата свои,

подигнете се вечни порти,

покајание принеси душо обременета

и врати се во место од искона,

на сега закитена вечност неминлива,

припремете место за Царот на славата.

 

Не планини, туку и полиња

да бидат цветни оздравени души ваши,

Јоване, ти, почетна благодарност

Јоване, тишино тивка

кој совеста ја привлекува

и на радоста не и дава да одминува.

 

Пред мене да те гледам

ти кој Патот го позна,

зад мене да те видам

како ме испраќаш кон небеса,

но постојано во ум да те имам

мисла да не згаснува,

камен на камен нека се расточува

но, послушание по послушание

да не завршува.Од стихозбирката Манастирски води на сестринството
од Манастирот Свети Јован Претеча Слепче

 

 https://www.manastirslepche.mk/novost/vo-tvojata-pustina/

 

Друго:

 

 

11ти септември 2021 лето Господово

ПП

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3010
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2259
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…