логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

Очи се исправија во рамнина,
Раце останаа празни покрај тело
Здогледаа мисли во близина,
Допир кој доаѓа од врело.

Солзи на допир одговорија
Вода потребна брашно да се накваси,
Се создаде тесто за душа човечка
Виор од благодат испразни мисли.

Допир продолжи вон временски
Се додека печат на просфора не постави,
Препозна, душа препозна,
Ум на минлив се зарадува.

Дојде ти Науме,
Кој од мене никогаш не се оддалечи,
Да закрепнеш посинок навреме
Во мака, во радост да не пропадне.

Препознав,
Повторно те запознав,
Запознав, расо твое облеков,
На себе крст свој навлеков.

Оче препознаен
Во срцево удомен,
Во мисли застапен,
Успокој посинок недостоен.

Ете со собрат Кипријан
Надвисувате коси побелени,
Поделувате дарови дарувани
Искупувате души натажени.

Не отстапувајте од родов човечки
Да не престануваат вашите молитви,
Постојано благодат да се излева
Везден љубов да се додава.

 

Од поезијата Манастирски води на сестринството
на манастирот Свети Јован Претеча Слепче

  Извор:

https://www.manastirslepche.mk/novost/prepoznavanje-kon-sveti-naum/

 

Друго:

 

https://schema.org/BlogPosting">

http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti20/Sv.Atanasij.praznik.slepche.jpg" alt="3.angeli.so.truba" width="220" height="139">Ноќ повторно наидува
во утро рано на мои очи,
ученик наместо да се надѕидува
дозволил нешто да го кочи.
Прослава чесна Небесна
за учител се одвива
ликува Небеса, торжествува,

https://schema.org/BlogPosting">
https://schema.org/BlogPosting">

 https://www.manastirslepche.mk/content/novosti/0-02-0a-94b3bb634876d3473c53c1f51dec7495f86ae3f8ec34312e7c4d6c49405154cc_b964372a.jpg" alt="" width="147" height="220">Не остави штурци да шепотат
за слава на бесмртен –
зад неа погледни
повик кон ветување на земен,
ум над магла да подигни
во времето беше испратен.

Збир на средби ли натокми

https://schema.org/BlogPosting">
https://schema.org/BlogPosting">

http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti20/Bogorodica.Svetol.chetvrtok5.jpg" alt="3.angeli.so.truba" width="158" height="220">Патека не ни посла
туку пат отвори,
во плотта наша
Животот да се обнови.

Но во Тебе Пресвета,
Он се смести,
Он на Кого Небесата престол му е,

https://schema.org/BlogPosting">
https://schema.org/BlogPosting">

https://www.manastirslepche.mk/content/novosti/0-02-05-b9a2541f6ffcf70ca99d1f518352416a9b2be5fc2fc324cb6e868f2a90433c77_e29fe086.jpg" alt="" width="165" height="220">Ќе се собереме
од краиштата на сите времиња
погледи ќе си размениме
во вечер која утро ќе дочека.
Заедно
опашани со ограда

https://schema.org/BlogPosting">
https://schema.org/BlogPosting">

http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti20/SLEPCHE.CHETVRTOK.jpg" alt="3.angeli.so.truba" width="220" height="158">Четврток настапува,
Еј Боже Господи,
Каде ја ставив мојата наметка
За да Те следам Тебе на исмевања ?
Пасхално Јагне, Ти за мене подготвено
Катаден за мое спасение принесено,
Во овој четврток, и сите четвртоци,
Мисли ми бегаат како потоци –

Да не сум јас тој кој ке Те предаде,

https://schema.org/BlogPosting">

http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti20/Bogorodica.Berovo.St.jpg" alt="3.angeli.so.truba" width="220" height="165">Како што јадеме леб и пиеме вода секој ден, и живото тело секогаш повторно сака да јаде и да пие, така и душата не се заморува од постојаното благодарење на Бога, но уште повеќе сака да мисли на Него. Исто така, колку повеќе дрва ставаме во огнот, толку повеќе тој се разгорува. Така е и со Бога. Колку повеќе мислиш на Него, толку повеќе се разгорува љубовта и ревноста спрема Него

https://schema.org/BlogPosting">
https://schema.org/BlogPosting">

http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti20/Presveta.BogorodicaSlepche.jpg" alt="3.angeli.so.truba" width="130" height="220">Цвет не можам да донесам

зошто таква градина немам,

која послана може да биде

од мириси кои срце не ги виде.

https://schema.org/BlogPosting">
https://schema.org/BlogPosting">

http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti20/SV.KSENIJA.jpg" alt="3.angeli.so.truba" width="165" height="220">

Птиците гнезда имаат
а лисиците дувла свои,
човекот од копнеж поттикнат
трага по домови небесни.

Радувај се светла Христова гулабице!

О Ксенио невесто на Бесмртниот,

https://schema.org/BlogPosting">
https://schema.org/BlogPosting">

http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti20/Slepche.poezija.jpg" alt="3.angeli.so.truba" width="220" height="149">Што да објавам на светот за тебе,
дали сум дел од твоето лозје,
дали ќе дозволиш калемов
да се пренесе жив на првиот чокот ?

Еднаш порти ми отвори
во твој предел монах молитва сотвори,
зад мене одамна се затвори

https://schema.org/BlogPosting">
https://schema.org/BlogPosting">

  http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti20/ptica.pee.jpg" alt="Crkva.Vegoshti" width="147" height="220">Го праша земјата небото
за тебе, о света Евгенијо,
се двоумеше цветот да заспие
а за убавината на душата да не дознае.

Зошто огнот не те согоруваше,
камен, меко тело не дробеше,
зошто душа за вера небесна обручи
а уште лик на светлина пред тебе не се појави ?

https://schema.org/BlogPosting">

http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti20/Mudreci.pustina.jpg" alt="Crkva.Vegoshti" width="220" height="116">Во деновите на цар Ирод, кога во скромна пештера близу Витлеем се роди Спасителот на светот Христос, во источните земји на небото заблеска сјајна и голема, до тогаш невидена ѕвезда. Ѕвездата сјаеше со блескава светлина и полека, но постојано, се движеше во еден правец, таму каде што се наоѓаше Еврејската земја. Ѕвездарите, како што тогаш ги нарекуваа мудреците, веднаш го забележаа новото светило. 

https://schema.org/BlogPosting">
https://schema.org/BlogPosting">

http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti20/TVITer.jpg" alt="TVITer" width="220" height="165">Гледајки ги промените,
кажуваа дека нема бегање
од кругот на животот –
нема да остане ништо од имотот,
ништо од своината
нема нешто што смртта не поминала.

Се прашував тогаш
да не е тоа прелага,
возможност да постоиме
но никогаш да не опстоиме.

https://schema.org/BlogPosting">

 http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti19/Sozdavanje.na.svetot.Hristos.jpg" alt="7.Vselenski.sobor" width="220" height="151">Но задачата овде е да се разгледаат можностите и одликите на двата календари - јулијански и григоријански - главно во однос на литургискиот живот на Православната Црква.
Една од основните мерни единици на сите календарски системи е годината. Но, годината како временски период не се одредува еднотипично. Современата астрономија има неколку математички слики на години.

https://schema.org/BlogPosting">
https://schema.org/BlogPosting">

http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti19/HRISTOS.SREDBA.jpg" alt="7.Vselenski.sobor" width="194" height="220">Преку отворите на умот,

преку врвот на рамењата,

се барав себе самиот -

ги слушав туѓите лелекања.


Тешко сфаќав и разбирав,

тешко гледав, а камоли прогледував,

https://schema.org/BlogPosting">
https://schema.org/BlogPosting">

http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti19/Crtezh.mache.dedo.jpg" alt="7.Vselenski.sobor" width="220" height="114">Некогаш ќе разбереш, дека надворешниот сјај не е ништо во споредба со внатрешната убавина. Затоа што сé што е од надворешна страна, постои до првиот дожд. Тоа што е внатре, секогаш гори, дури и да избледи до одвај виден жар. Но, доволно е да ги составиш усните како трубичка и нежно да дувнеш и огнот постепено ќе се разгори и ќе те згрее.

https://schema.org/BlogPosting">

http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti19/TViter146.jpg" alt="" width="152" height="220">Длабочина нема морето
да ја собере милоста
која Господ ја изли во срцето
и во душата твоја.
      Радувај се Харитино, света девојко !

Силина нема морето
иако безбројни се брановите,

 

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3219
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3059
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…