логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Духот
шеста мисла


Како некој да се накашла
Звук до мене пристигна,
]е помислев да не е шала
Или прамен коса в око влета.

Поштеди, поштеди,
Поштеди од зборови,
Дарувај слова неми
Сокриени во ноќи светли.

Воздишки подарени
Ум поштеден од дигалки,
Од крила темни потемнети
Од горделиви водоскоци.

Рака на рамо пак постави
Макар чекор и да ме одмини,
Погледни на колена свиени
Ноѕе испуштени.

Замреност не во сивила
Туку благодарни лик одлика
Што ли ке беше
Или можеше да биде –
]е се случеше,
А можеби ќе ме одминеше.

Духу на вистината
Несправедлив во правдата,
Тешко на нас ако се испочитува
Казната за невистината.

Затоа, затоа
Правдата, затоа е небесна,
Е насекаде и сé исполнува,
Сé простува, на сé се надева.

Само едно останува –
Здивот што се придвижува
Има извор во Љубовта.

Духу на вистината
Дар испратен, неподарен ….

 

 Од богољубивата поезија „Манастирски води“ на сестринството од Слепченскиот Претеченски манастир

 

Друго:Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2746
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1925
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…