логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС
06/01/2021

3.angeli.so.truba          Се истакнува од многумина во овие денови дека Божик е ден на љубов и мир. Но не се кажува целата вистина. Дека, имено, вистинската љубов и вистинскиот мир се дарови на Воплотениот Спасител наш Исус Христос на оние коишто се подвизуваат со покајание, смирение, молитва, подвиг и послушание во Црквата да го надминуваат себељубието нивно.

Кога сме полни со себељубие, ниту можеме правилно да љубиме, ниту да имаме вистински мир во нас самите и со ближните.

Луѓето обично ги сакаат љубовта и мирот, но не сакаат да се подвизуваат против себељубието нивно. И затоа на крај ниту љубов ниту мир имаме. Немаме мир следствено и во семејството наше.

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојде во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот вистинската љубов и мир Христов. И уште Смирениот Исус Христос да ги најде смирени, со вера, очистени и прости срцата наши за да се насели во нас Самиот.Така да прославиме вистински Рождество, ако Христос се раѓа во нашите срца непречено.


3.angeli.so.truba

Христос се раѓа во срцата наши според Светите Отци секојпат кога ние ги запазуваме Неговите заповеди, особено заповедта на љубовта и секогаш со копнеж и вера се повикуваме на Светото Име Негово, и секако со познатата молитва Исусова: Господи Исусе Христе, помилувај ме грешниот.

Во денешниот, збунет и брзо променлив свет наша единствена стабилна точка и единствена надеж е смирениот Богомладенец од Витлеем и Црквата Негова.

После падот на сите идоли и напуштањето на сите лукави надежи, Смирениот Исус Христос останува единствената наша надеж. Да не болуваме залудно пребарувајќи други решенија.

На прогонуваниот исток и презрениот запад - Христос е Спасителот.

За да го поттикне спасението наше ја бара слободата наша, смирението наше, покајанието наше.

Со овие мисли ги испраќаме нашите братски молитви кон сите во Христа браќа наши и ги молиме во овие свети денови да не малаксаат во нивните молитви покажувајќи ја на дело љубовта нивна кон секој намачен брат наш, блиску до нас или далеку од нас, којшто ни е брат во Христа.


Рождество Христово 1991ХРИСТОС СЕ РОДИ !Превод: Сестринството на Манастирот Свети Јован Претеча Слепче

3.angeli.so.truba

Извор:

https://www.manastirslepche.mk/novost/vistinski-bozik-starec-georgij-kapsanis/

 

 

 Друго:

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2958
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2788
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…