логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Избор од кратки житија на светители ос Северна Америка


sv.Tikhon.jpg

Василиј Иванович Белавин е роден на 19 Јануари 1865, син на свештеник, близу Псков, Русија. Тој беше предодреден кон свештенството од рани години и се истакнуваше во училиштето и на студиите во познатата Св. Петерзбуршка Теолошка Академија. По дипломирањето, тој веднаш почна да предава на богословијата.
Беше замонашен во 1891, земајќи го името Тикхон и набрзо потоа беше ракоположен за свештеник, а во исто време тој продолжи со предавањата.

Во 1897, Отецот Тикхон беше ракоположен за Епископ на Лиублин, Полска; но за неколку месеци беше преназначен за Епископ на Алеутианите и Аљаска (кои ги вклучуваа цела Америка и канада). Тој присигна во Њујорк  на 12ти Декември 1898. Тој беше единствениот Православен епископ на континентот; и неговото стадо беше составено од американски староседелци (Ескими, Алеути, и Индијанци), Руси, Украинци, Белоруси, Грци, Антиочани, Бугари, Срби, Македонци, Албанци, Галицијани, Карпатски Руси, Романци и други, во време кога имиграцијата беше во најголемиот подем. Епископот Тикхон работеше за да го задржи единството на сите овие Православни верници, а во исто време, дозволувајќи етнички и културни  разлики. Тој користеше многу јазици, и држеше служби на ангиски јазик во неговата катедрала во раните 1904. Во 1906, тој го објави преводот на Литургијата и другите црковни служби на англиски јазик. Епископот Тикхон патуваше низ цела Северна Америка за време на неговите 9 години како епископ. Тој основа многу парохии; ги отвори првите Православни гробишта во Америка, во Минеаполис, и го формираше првиот манастир, во Северен Канан (ветена земја)- Пенсилванија. Тој ги посвети сите  напори  да ја претвори Црквата во Америка во локална, самоодрзувача, Автономна Православна Црква, не само продолжение на Руската Црква. Епископот Тикхон побара и доби помош од помошник-епископот на Аљаска. За да му помогне во грижата околу емигрантите од арапското говорно подрачје, во 1904, отецот Тикхон исто така го ракоположи Антиохианецот  Рафаел Хауауени за Епископ на Бруклин.

Во 1907-та, Архиепископот Тикхон беше назначен во важна епархија назад во Русија. Во 1914, тој повтроно беше префрлен во епархијата на Вилнус, Полска. Само што заврши Првата Светска војна, Архиепископот Тикхон патуваше до фронтот и лично се грижеше за болните и ранети војници. Во 1917, тој беше избран за Митрополит на Москва.  Истата година, патријаршијата беше возобновена  и Тикхон беше избран за прв Патријарх на Москва и цела Русија по 217 години.

Истата година, болшевичките комунисти почнаа да ја тероризираат Русија, убивајќи го Царот и неговото семејство,  и започнува суровото прогонство
против Црквата. Патријархот Тикхон остана цврсто во осудувањето на Болшевистичките политички злоупотреби И насилство, сепак тој исто така
апелираше до Рускиот народ да се покори на сите легитимни одлуки на Советската влада - се што не ја нарушуваше Верата. Атеистите ги конфискувале црквите и ги топеле чашите за Света Причест, кадилниците и останатите црквени твари. Низ сето ова, Патријархот го водеше своето прогнато стадо. Во 1922,  комунистите  го ставиле во домашен притвор. Беше хоспитализиран во 1925, патејќи од многу слабо здравје. Таму тој примаше смртоносни дози на морфиум да “ му ја ублазат болката” од неговите срцеви удари. Патијархот Тикхон почина на  25ти Март, 1925, на 60 години. Руската Православна Црква го прогласи за светец во 1989, именувајќи го за “Просветител на Северна Америка и Исповедник на Москва.”

Терминот “просветител” се однесува на негова улога во евангелизирање на американскиот народ. Во неговата последна проповед во Америка, Св.
Тикхон рекол: “Светлината на Православието не е просветлување на мал круг на луѓе .... наша обврска е да ги споделуваме нашите духовни блага, нашата вистина, нашата светлина, нашата радост со оние кои ги немаат овие дарови.
Обврската лежи не само во свештениците и мисионерите, туку лежи и во мирјаните, зошто Црквата Христова, во мудрата споредба на Св. Павле, е тело, и во животот на телото, секој член има удел.”

Подгорви: К.Т.Н/Л.П.

Извор: Antiochian Orthodox Christian Archdiocese of North America

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1263
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1463
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1333
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »