логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


 За светата икона,
којашто го вразумила еклисијархот

Петтата чудотворна икона на Божјата Мајка исто така се наоѓа во соборниот храм на манастирот. Таа станала позната со следниов случај. Еднаш еден еклисијарх се обидувал да го запали кандилото пред неа, но не успевал, бидејќи оваа света икона се наоѓла на ѕидот до северната врата, низ којашто се влегува од притворот во црквата, и кадешто постојано има многу провев. По напразни обиди, еклисијархот сакал да си замине, без да го запали кандилото, и во раздразнетоста се осмелил да промрмори нешто против светата икона. Поради таквата безумност и нетрпеливост, тој бил поразен од гневот на Божјата Мајка – го нашле како лежи во безсознание пред иконата!

* * *

За светата икона,
којашто не изгорела за време на пожар

Во Хилендарскиот манастир има уште една икона на Божјата Мајка, којашто се прославила со тоа што не изгорела за време на пожар. Во 1711 година страшен пожар опустошил половина од манастирот – изгореле источните, западните и јужните ќелии. Но соборниот храм останал неоштетен, иако многу црковни богатства и хрисовули, пазени во манастирската ризница* во соборниот храм биле уништени. Во тоа време светата икона била во дохиарната**, којашто целосно била уништена од оганот, но иконата останала неоштетена. Таа и сега се наоѓа во дохиарната.

* Склад за чување на богослужбени одежди, вредни работи и документи на манастирот.
** Дохиарна- склад за храни во манастир.

 

 

За чудотворната икона на Божјата Мајка, наречена, поради српската простодушност, "Попска"

Еден свештеник, паднат во ерес, неизвесно кога и Бог знае со што (се разбира, не со добро) лицемерно се претставил за православен, дошол во Хиландарскиот манастир и останал таму извесно време. Но Девата, Мајка на Сезнајниот Бог, погледнала од височината на Своето живеалиште кон оваа света обител и во Својот праведен гнев наскоро го тргнала од лицето на земјата овој волк во овча кожа, така што не му дозволила да ја исполни својата тајна намера. Тоа се случило вака. Еднаш, додека ја носел оваа света икона за време на литија по водосветот, свештеникот неочекувано потонал во морето. Други кажуваат уште дека за време на литијата, Предвечниот Младенец, претставен на светата икона на рацете на Божјата Мајка, строго го изобличил неправославниот еретички свештеник, којшто ја носел иконата, и дека некои дури виделе како Тој имал намера да го вразуми, така како што Свети Никола Чудотворец го вразумил Арија. И токму поради оваа причина рачето на Бог Младенецот се наоѓа во таа необична положба. Оттогаш наваму литиите и водосветите во Хиландарскиот манастир се извршуваат секогаш со оваа икона. Според месниот обичај за време на такви свештени обреди светата икона задолжително се носи од јереи. Затоа Србите í го дале простосрдечното име "Попска".
Иконата стои во соборниот храм кај колоната до левата певница. Пред неа јереите коишто служат прават отпуст после секоја служба, т.е., се молат: "По молитвите на светите наши Отци, Господи Исусе Христе, Боже наш, помилуј нас!".

Подготви: Марија Влакеска

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1257
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1458
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1323
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »