логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Bogorodica.Drzavnaja.jpg
(се празнува на 02/15 март)

На 15 март 2001 година во Москва бил осветен домашен храм на Руското дворско општество, посветен на иконата на Божјата Мајка „Державнаја“ (од „держава“, руски – златна топка со крст, еден од симболите на царската власт).
Потомците на дворскиот ред на Русија паднале молитвено пред „Державнаја“ Богородица со голема надеж дека знаците на врховна власт – скиптарот и златната топка со крст, коишто Пречистата ги држи во Своите раце – по Божја милост одново ќе бидат врачени на законскиот државен поглавар кога ќе го отфрлиме безбожништвото не само надворешно, туку и од нашето срце, кога ќе се покаеме, ќе се очистиме од осквернетост и кога духовно одново ќе се соединиме со онаа голема, преславна земја којашто нашите предци ја создавале, укрепувале, украсувале и заштитувале.
Иконата на Божјата Мајка „Державнаја“се јавила на православниот народ на 2 март по стар стил (15 март по нов стил) 1917 година – во денот во кој императорот Николај II го оставил престолот и отишол во селото Коломенское, блиску до Москва. Небесната Царица на оваа Нејзина икона е претставена како земна Царица Којашто седи на царски трон, облечена во царска багреница, со знаци на царска власт: круна, скиптар и златна топка со крст во рацете. Оттука произлегува и името на иконата.
Историјата на нејзиното откривање е едноставна и прекрасна. Таинствен глас на сон í кажал на селанката Евдокија Андрианова од селцето Перерв, коешто се наоѓа точно наспроти Коломенское, на спротивниот брег на реката Москва:
- Во селото Коломенское има голема црна икона. Треба да се земе и да се направи да биде црвена. И нека се молат пред неа.
И на Евдокија í се прикажал прекрасен бел храм, а во него – прекрасна икона на Пречистата.
Селанката отишла во Коломенское и во црквата „Вознесение Господово“, устрелена угоре над брегот на реката Москва, веднаш го препознала белиот храм од сонот. Откако го ислушал расказот на Евдокија, старешината на храмот - отецот Николај Лихачов í ги покажал сите стари икони од храмовиот иконостас, но среде нив не се наоѓала иконата за којашто соопштил ноќниот глас. По долго барање во подрумот, одвај пронашле една стара црна штица. Штом ја измиле, пред вчудовидените сведоци светнал светлиот образ на Богородица. Во нејзиниот скут бил Младенецот Кој благословува, на нејзините рамена – багреница, чиниш напоена со маченичка крв, на главата – круна, украсена со дијамантските солзи на руските новомаченици.
Чудесното јавување на оваа икона точно за време на трагичните денови во пролет, 1917 година, не може да се протолкува поинаку освен како специјална милост на Пречистата кон руската земја. Небесната Покровителка привремено ги зела во рацете симболите на власта над Русија, отпаднати од рацете на законскиот државен поглавар.

Тропар, глас 4

Ангелските ликови со стравопочит Ти служат, и сите Небесни Сили со гласови коишто не замолкнуваат Те ублажуваат, Богородице Дево, усрдно Те молиме, Владичице: Божествената благодат да почива на чесната Твоја "Державнаја" икона и светозарниот зрак од Твојата слава и Твоите чудеса да ги огрева сите, коишто со вера Ти се молат и викаат кон Бога Алилуја.

Bogorodica.Drzavnaja.jpg

Молитва

О, Застапнице за светот, Севоспевана Мајко! Како што паѓаме коленопреклоно со страв, вера и љубов пред Твојата "Державнаја" икона, усрдно Те молиме: не одвраќај го Твоето лице од оние коишто прибегнуваат кон Тебе. Измоли, милосрдна Мајко на Светлината, од Твојот Син и наш Бог, Преслаткиот Господ Исус Христос, да ја запази во мир нашата земја, да ја утврди нашата држава во спокој и да нî избави од меѓусебни расправии, да ја укрепи нашата Света Православна Црква и да ја запази од безверие, раскол и ереси. Бидејќи немаме друга помош, освен Тебе, Пречиста Дево; Ти си сесилна Застапница на христијаните пред Бога и го омекнуваш Неговиот справедлив гнев. Избави ги сите, коишто Ти се молат со вера, од гревовни паѓања, од подмолност на лошите луѓе, од глад, таги и болести. Подари ни дух на скрушеност, смирение на срцето, чистота на помислите, поправање на нашиот гревовен живот и прошка на нашите согрешенија, та сите, воспевајќи го со благодарност Твоето величие, да бидеме удостоени со Небесното Царство и таму заедно со сите светии да го прославиме пречесното и великолепно име на прославениот во Троица Бог, Отецот и Синот и Светиот Дух. Амин.


Подготви: Марија ВлаќескаВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1262
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1461
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1329
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »