логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Свети Јован и пророците
6 јули 2014 | Житија, Празници, Современи автори | Нема коментари

Господовата оценка за Јован Крстител како „повеќе од пророк“ не било негирање дека Јован Крстител бил пророк (Лк 7,26). Всушност, Он вели: нема поголем пророк од Јован Крстител (7,28). Слично уверување на оваа тема започнува многу порано. Таткото на Јован се исполни со Дух Свети и почна да пророкува (1,67) за неговиот новороден син: И ти, дете, ќе се наречеш пророк на Севишниот (1,76). Современиците на Јован со сигурност го сметале него за пророк (20,6), па дури и Ирод знаел (Мт 14,5).

Иако Господ рекол дека меѓу родените од жена, нема поголем од Јован Крстител (Мт 11,11), само Лука помислил да ни го спомне името на жената што го родила Јован. Всушност, Лука подетално раскажува за жената со име Елисавета и за околностите околу нејзиното неочекувано зачнување на син во поодминати години. Ангелот Гаврил, кој по деновите Даниил бил молчалив во Израил, му се јавил на сопругот на Елисавета и ја претскажал бременоста (Лк 1,13).

VisitationMarytoElizChildinWombblog

Бог јасно имал намера да остави особено обележје за Јован, дури и пред неговото раѓање. Кога била шест месеци бремена, Елисавета примила друг гостин, овој пат човек, нејзината млада сродничка од Галилеја по име Марија. На поздравот од Марија, мајката на Јован почувствувала и друго Присуство, кога младенецот заигра во нејзината утроба (1,41). Всушност, Марија, како нов Ковчег на Заветот, во своето тело Го носела нововоплотениот Син Божји, Чиј Отец го избрал нејзиниот поздрав и овој момент за да го освети неродениот Јован Крстител. Настанот го исполнил претходното претскажување на Гаврил за Јован: Ќе биде исполнет со Дух Свети уште од утробата на мајка си (1,15). Привлекувајќи го нашето внимание кон Јовановото пророчко осветување пред неговото раѓање, Лука го изобразува него налик на пророкот Еремија, кому Бог му рекол: Уште пред да те образувам во утробата те познав; уште пред да се родиш те осветив; ќе те поставам за пророк на народите (Ер 1,5).

Ако Јован наликува на Еремија, сепак, неговата сличност со пророкот Илија е уште повеќе нагласена. Уште еднаш ангелот Гаврил е оној кој за Јован ги употребил истите зборови, со кои пророкот Малахија го претскажал враќањето на Илија: И многу синови Израилеви ќе обрати кон Господа Бога. И ќе оди пред Него во духот и силата на Илија, за да ги обрати срцата на татковците кон децата, и непослушните кон мудроста на праведните, да ги подготви луѓето за Господа (Лк 1,16-17; Мал 4,5-6).

Бидејќи враќањето на Илија било претскажано во последните пророчки книги на Стариот завет, разбирливо било очекувањето на одговор околу ова прашање, дури и меѓу Господовите апостоли (Мт 17,10). Иако самиот Јован одрекувал дека навистина бил Илија, во буквална смисла (Јн 1,21), сигурно чувствувал некаков афинитет кон овој пророк, тој дури и се облекувал како него (Мт 3,4 и 11,8; 4Цар 1,8).

ilija i jovan

Што и да мислел Јован околу ова, сепак, Исус Самиот потврдил дека Илија веќе дојде и, кога го тврдел ова, учениците разбраа дека им говори за Јован Крстител (Мт 17,12-13). Афинитетот на Јован кон Илија бил повеќе од облеката (аутфитот), бидејќи неговото појавување во овој свет ги започнува деновите, во кои Царството Небесно насила се зема и силните го грабаат. Зашто сите пророци и Законот пророкуваа до Јована. И ако сакате да примите, тој е Илија што треба да дојде (11,12-14).

„Насилието“ поврзано со Јован очигледно се препознава во неговиот аскетизам, што ги натерало неговите непријатели да речат, демон има во него (11,18). Насилието било забележливо и во неговата апокалиптичка проповед, која говорела за гневот што иде, за секирата што лежи при коренот на дрвјата и за горењето на плевелот со оган што не гасне (3,7-12). Слушателите на Јован никогаш не можеле да Му кажат на Бога дека не биле предупредени!

Еден од нив бил Ирод Антипа, кого Иродијада го изманипулирала при отсекувањето на главата на насилниот Јован (Мк 6,14-29). Презирајќи ја осудата од Крстителот на нејзиниот „значаен и исполнувачки“, па макар и да е прељубнички однос со Антипа, Иродијада го очекувала денот на одмаздата. Навистина, во новозаветниот триаголник на анемичниот Антипа, озлобената Иродијада и немилосрдниот Јован, ние имаме запрепастувачка паралела со старозаветниот триаголник на анемичниот Ахав, озлобената Језавела и, секако, безмилосниот Илија. 

отец Патрик Хенри Рирдон

Г.Г.

Извор: http://mistagogia.mk/sveti-jovan-i-prorocite/Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1263
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1463
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1334
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »