логоFacebookTwitterYouTubeeMail

IMG_2941


Преподобниот отец еромонахот Кирил Пејчиновиќ
Март 14, 2015

Преподобниот отец еромонахот Кирил Пејчиновиќ, е роден во прекрасното село во подножјето на Шар Планина Теарце, во 1771-та година од Овоплотувањето Христово. Уште од својата младост, со оглед дека Лешочкиот манастир е сосема блиску до неговото родното село, го посетувал манастирот, и таму го здобил првичното духовно образование. Подоцна заминал во манастирот „свети Јован Бигорски„ кај Дебар, каде што се усовршувал во верата и духовноста.

Наскоро после тоа, неговиот татко и неговиот чичко го продале сиот имот во родното Теарце, и заедно со младиот Кирил, заминале на Света Гора Атаноска во светата обител наречена Хиландар. Таму Кирил го примил монашкиот потстриг. После извесен период поминат во Света Гора, се вратил во Македонија, и престојувал во манастирот „Воведение на Пресвета Богородица (Пречиста)„ во близина на Кичево, каде што го примил ракополагањето во свештенички чин.

Во 1801-та година дошол во манастирот „св.вмч. Димитриј„ кај Маркова Сушица, во близина на Скопје, денес познат како Марков манастир. Таму го обновил духовниот живот, конаците и библиотеката на манастирот и постанал негов игумен. Во периодот додека престојувал во манастирот ја напишал книгата „Огледало„ која во првиот дел ги содржи светите тајни, молитвословијата и требите кој ги извршуваат свештениците, а во вториот дел содржи поучни текстови и беседи на различни теми, од духовниот живот, и од животот на Црквата. Книгата е издадена во градот Будим во 1816 година.

Во 1818 година, притиснат од грчкиот епископ во Скопје, кој веројатно припаѓал на Фанариотите, и тоа што Кирил Пејчиновиќ пишувал на народен и говорен јазик, му засметало, го напуштил Марковиот манастир и дошол во своето родно село, а набрзо после тоа се населил во Лешочкиот манастир кој го обновил, го обновил и духовниот и монашкиот живот во него. Продолжил да пишува текстови и беседи, неуморно да го поучува народот, напишал уште една книга „Утешение грешним„ објавена 1840 година во Солун, потоа Житие на кнез Лазар, и многу празнични беседи. Откако поживеал Богоугодно, го завршил својот земен живот, и својата душа ја предал на Господа на 12 март, 1845 година, неговот гроб и денес се наоѓа во дворот на Лешочкиот манастир.

Преподобниот еромонах Кирил Пејчиновиќ, е особено значаен за духовниот живот, на овие простори, бидејќи пишувал за духовни и етички проблеми на македонски јазик, и тоа на тетовскиот говорен дијалект. Значен е за духовноста, но исто така значаен е и за македонската книжевност. Бидејќи да се пишува на македонски говорен јазик, во време кога грчката пропаганда била силна, и кога поголемиот број од епархиите во Македонија, биле под јурисдикција на Цариградската патријаршија, и во време на Турското ропство, е навистина преголем успех. Затоа на неговата преродбеничка активност треба да сме благодарни.

Извор: Тетовско- гостиварска епархијаВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1254
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1456
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1319
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »