логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Подготовка за исповед

Starec.ispoveda

Како добар пример за одредување на својата внатрешна духовна состојба и за откривање на своите гревови може да се земе

„Исповед" од свети Игнатиј Брјанчанинов, нешто изменета во склад со современите услови.


Јас многугрешниот (кажи го своето име) му ги исповедувам на Господа Бога и Спасителот наш Исус Христос и тебе, чесен оче, сите мои гревови и сите мои зли дела што сум ги направил во сите денови на мојот живот и што сум ги помислил до денес.
Згрешив: затоа што заветите на светото крштавање не ги исполнив, монашкиот завет не го сочував, туку во се излажив и станав омразен пред Лицето Божјо.

Прости ни , Милостив Господи (за народ).
Прости ми, чесен оче (за поединци).

Згрешив: пред Господа со маловерието и со попуттањето пред помислите, што непријателот ги сее против верата и светата Црква, со неблагодарноста за сите Негови големи и непрестани добротворства, со изговарањето на Името Божјо без потреба, залудно.

Прости ми, чесен оче.

Згрешив: затоа што немав љубов кон Господа, ниту страв; не ја извршував Неговата света волја и светите заповеди, невнимателно се крстев, немајќи стравопочитување кон светите икони, не носев крст, се срамев да го исповедувам Господа.

Прости ми, чесен оче.

Згрешив: не ја зачував љубовта кон ближниот, не ги хранев „гладните и жедните, не ги облекував голите, не ги посетував болните и заточените во темница", не се учев на законот Божји и на преданието на светите отци поради мрзливост и негрижа.

Прости ми, чесен оче.

Згрешив: со неисполнувањето на црковното и келијното правило, одев во храмот Божји без ревност, со мрза и невнимание, не ги исполнував утринските, вечерните и другите молитви, за време на службите во црквата грешев со празнословие, смеење, дремење, невнимание кон она што се чита и пее, со расејаност на умот, излегување од храмот за време на службата, не одев во храмот Божји поради мрзливост и негрижа.

Згрешив: дрзнувајќи се нечист да одам во храмот Божји и да допирам секаква светиња.

Прости ми, чесен оче.

Згрешив: со непочитувањето на празниците Божји, нарушувањето на светите постови и непридржувањето на посните денови - среда и петок, со неумереноста во јадењето и пиењето, прејадувањето, тајното јадење, разновидното јадење, пијанството, незадоволството од храната и пиењето, облеката, чекањето се на готово, исполнувањето на својата волја и разум, со самоволието, самовластието и самооправдувањето, немањето на должна почит кон родителите, невоспитувањето на своите деца во православната вера, проколнувањето на своите деца и блиските.

Прости ми, чесен оче.

Згрешив: со неверието, суеверието, сомнежот, очајанието, сквернавењето на светиите, лажното колнење во Бога, играњето, пушењето, играњето карти, сплетките, со споменувањето на живите за покој на душите, јадењето на крв од животните.

Прости ми, чесно оче.

Згрешив: со обраќањето за помош на посредниците на демонските сили - окултистите: биоенергетичарите, екстрасенсите, неконтактните масери, хипнотизерите, „народните" исцелители, волшебниците, гледачите, надрилекарите, гатачите, астролозите, парапсихолозите, со учествувањето во сеансите за „кодирање", за отстранување на „уроци", спиритизмот, „контактирањето" со НЛО (летечки чинии) и „вишиот разум", со приклучувањето на „космичката енергија".

Прости ми, чесен оче.

Згрешив: со гледањето и слушањето на телевизиските и радиоемисиите во кои учествуваа биоенергетичари, исцелители, астролози, гатач и надрилекари.

Прости ми, чесен оче.

Згрешив: изучувајќи ги различните окултни учења, теософијата, источните култови, учењето „Жива етика", занимавајќи се со јога, медитација...

Прости ми, чесен оче.

Згрешив: со читањето и чувањето на окултна литература.

Прости ми, чесен оче.

Згрешив: посетувајќи ги настапите на протестантските проповедници, учествувајќи на собирите на баптистите, „Јеховините сведоци", адвентистите, „Богородичниот центар", „белото братство" и другите секти, примајќи еретичко „крштавање", паѓајќи во ерес и сектантско учење.

Прости ми, чесен оче.

Згрешив: со гордоста, вообразеноста, самољубието, надменоста, честољубието, зависта, раздразливоста, фалењето.

Прости ми, чесен оче.

Згрешив: со осудувањето на сите луѓе - живи и мртви, со клеветата и гневот, злопамтењето, омразата, враќањето на зло со зло, со правењето сплетки, прекорувањето, лукавството, мрзливоста, измамата, лицемерието, озборувањето, расправањето, тврдоглавоста, не сакајќи да попуштам и да му послужам на ближниот, згрешив со радувањето на злото, злобата, лошите совети, навредувањето, потсмевањето, посрамувањето и човекоугодувањето.

Прости ми, чесен оче.

Згрешив: со неумереноста на духовните и телесните чувства, со душевната и телесната нечистота, со насладувањето и задржувањето на нечистите помисли, пристрасноста, сладострасноста, нескромното гледање на жените и момчињата, со блудното сквернавење во сонот, неумереноста во брачниот живот.

Прости ми, чесен оче.

Згрешив: со невниманието кон советите на својата совест, со негрижата, мрзливоста во читањето на зборовите Божји и негрижата да ја стекнам Исусовата молитва. Згрешив со лакомоста, среброљубието, неправедното стекнување, одземањето, крадењето, скржавоста, страсната поврзаност за разни работи и луѓе.

Прости ми, чесен оче.

Згрешив: со осудувањето на архијереите и свештениците, со непослушанието на духовните отци, со роптањето и озлобеноста против нив и со неисповедувањето на своите гревови пред нив поради заборавеноста, негрижата и лажниот срам.
Згрешив: со затвореноста, презирањето и осудувањето на сиромашните, одев во храмот Божји без страв и стравопочитување.

Прости ми, чесен оче.

Згрешив: со мрзливоста, разгаленоста, љубовта кон телесното спокојство, долгото спиење, сладострасните мечтаења, страсните движења на телото, допирите, блудот, прељубата, одземањето на невиноста, онанијата, невенчаните бракови (тешко згрешиле оние што вршеле абортуси на себе или на други или наговарале некого на овој голем грев на чедоморство).

Прости ми, чесен оче.
Згрешив: со јаловото и празно минување на времето во празни разговори и во неумерено гледање на телевизија.
Згрешив: со малодушноста, нестрпливоста, роптањето, немањето на надеж за спасение и на милоста Божја, со нечувствителноста, незнаењето, безобразлукот и бесрамноста.
Прости ми, чесен оче.

Згрешив: со клеветењето на ближниот, со гневот, навредата, раздразливоста и потсмевањето, непомирливоста, непријателството и омразата, пркосење-то, тајното гледање на туѓите гревови и слушањето на туѓите разговори.
Прости ми, чесен оче.

Згрешив: со ладнотијата и нечувствителноста на исповедта, смалувањето на гревовите, обвинувањето на ближните и неосудувањето себеси.
Прости ми, чесен оче.

Згрешив: против животворните и свети тајни Христови, пристапувајќи им должната подготовка, без скрушеност и страв Божји.
Прости ми, чесен оче.

Згрешив: со збор, мисла и со сите мои чула: видот, слухот, мирисот, вкусот и допирот, волно или неволно, во знаење или незнаење, свесно или несвесно, и не можат да се набројат сите мои гревови поради нивното мноштво. Но, за сите овие, како и за оние што не ги споменав поради заборавеноста, се каам и жалам и ветувам дека во иднина ќе се чувам од нив со Божја помош.
А ти, чесен оче, прости ми и разреши ме од сево ова и помоли се за мене грешниот, а во судниот ден посведочи пред Бога за гревовите што ги исповедував. Амин.

 Monasi.ispoved

Заедничка исповед

(Обновено)

24ти јили 2020 лето Господово

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1118
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1231
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1114
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Носењето на негативен заклучок многу лесно се надоврзува на трите посебно опасни илузии што ги имаат прифатено „христијаните“, во текот на својата историја, кои ги одделуваат од Вистината Христос, од...

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Кога говориме за фанатизмот, отсекогаш ме воодушевувал примерот на светиот архангел Михаил. Некогаш, во кризниот момент на општото отпаѓање на ангелите, излажани од дотогаш најсветлиот и најбли- скиот ангел до...

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

Eвe ја висината дo кoја Бoг гo вoзвишил чoвeчкoтo битиe! Бидeјќи oвдe нe станува збoр за бoжeствeната прирoда Христoва, туку за чoвeчката, нe сe збoрува за вeчнoтo Слoвo Бoжјo, туку...

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

За разлика од демонските, мислите што ни доаѓаат од Божјата страна се суптилни, смирени, срамежливи, не сакаат да ја нарушат нашата слобода, а ни носат, главно, смиреност, покајание и плач....

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

 Тоа што е очигледно, за секој нормален, е дека, во овој период, против Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија се води специјална војна чија цел е растурање на нејзиното единство....

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

Пoдгoтвeнo e срцeтo мoe, Бoжe, спрeмнo e срцeтo мoe (Пс. 56:7). Блазe му на oнoј, браќа, кoјштo мoжe така да Му рeчe на свoјoт Гoспoд! Блазe му на oнoј чиe...

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Пак ќе те прашам, уште ли се гледаш како чист!? Уште ли се гледаш како безгрешен!? Уште ли се гледаш како правоверен!? Уште ли се гледаш како спасен!? Гледаш, сега,...

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

« »