логоFacebookTwitterYouTubeeMail

bozik.o.g.jpg

Мислам непостои понадежен поздрав, нема ништо понадежно од тоа да се слушнат зборовите: Христос се роди! Тоа значи дека надежта за нашето спасение веќе стана реална.

  Човекот, создаен од седобриот Бог за соршенство, во несовршенство и грев живееше, страдаше и умираше. Христос се роди И повторно ја воспостави првобитната човекова убавина, Го подигна паднатиот Адам и Го препороди човекот повторно давајќи му можност за живот вечен во Царството на седобриот Бог.

Бог Отец покажа преголема љубов и грижа за човекот што Својот Возљубен Единороден Син го испрати меѓу луѓето. Синот Божји, Словото Божји покажа преголема љубов и смирение да се вочовечи. Бог да стане човек. И тоа не беше доволно. Туку и да пострада, да биде исмеен, распант на Крст, да умре како човек, да слезе како Бог во адот и во третиод ден да воскресне и со себе го совоскресне и Адама, односно целовкупното човештво.

Бог стана Човек за да човекот стане бог по благодат. Синот Божји стана син човечки. Слезе од небесата, се воплоти од Светиот Дух и Марија Дева и стана Човек, или поточно Богочовек. Потолен Бог И потполен Човек. Во се ист како Отецот по Божество И во се ист како нас освен во гревот. Совршен Бог И совршен Човек. Ја зеде на себе човечката природа да ја подигне, излекува и спаси. Зашто откако човекот згреши, панда и постана смртен, никој не беше моќен да ја разруши преградата меѓу Бога и човекот, меѓу рајот и адот, меѓу животот и смртта. Единстено безгрешниот Исус Христос.

Паднатото човештво долго време го очекуваше своето спасение, но потребно беше да се најде меѓу луѓето, жена, што во својата утроба ќе може да го смести Пречистиот. Тоа беше Пречистата Дева Марија. Несместивиот се всели во утробата на чистата. Но кога се роди, светот уште тогаш не го позна и прими. За Него немаше место во светот, затоа беше роден во пештера. Но од мрачната пештера се роди Сонцето кое ја осветли сета вселена. Него Ангелите го прославија, пастирите го исповедаа, а мудреците му се поклонија и Му принесоа дарови.

Пештерата го претставува и секое човечко срце поединечно. Ако сакаме и за нас да се роди Христос, сонцето кое го просветлува светот треба и ние да му го приготвиме нашето срце како земјата пештерата. Да  пометеме и положиме јасли за да има каде глава да потслони. Со пост, молитва, исповед и редовна причест ние му приготвуваме место на нашиот Бог Господ и Спасител да се всели и во нашите срца и да се роди. Да не ги заборавие и  светите добродетели, а пред се добродетелта на љубовта, кои се како кандила кои му светат на Христос во пештерата, односно, во нашите срца. И само така ќе можeме највистински, реално и  суштински да учествуваме во радосните мигови на споменот на Неговото раѓање. Не како набљудувачи , туку како учесници.

Христос се роди!
Навистина се роди!

Christ is born!
I think there isn’t a more hopeful greeting and there isn’t anything more hopeful from that to hear the words: Jesus is born! That means that the hope for our salvation becomes real.
The man, created by good God for perfection, in ambiguity and sin he lived, suffered and died. Jesus is born and again He establish primary human beauty, He risen the fallen Adam and He revived man again; give him a possibility for eternal life in the Kingdom of the good God.
God the Father show too much love and care for man who sends His Beloved Only Begotten Son among the people. Son of God, Word of God shows too much love and modesty to become a man. God to become a man. That wasn’t enough. But to suffer, to be jeered, crucified on the Crucifix, to die like a man, to come down as a God in the hell and in the third day to resurrect and with Him to resurrect Adam, respectively the entire humanity.
God become a Man so the man becomes a god by blessing. The Son of God became son of a man. He came down from the heaven, incarnate by the Holy Spirit and Holy Bogorodica and ever-virgin and became a Man, or precisely Godman. Truly God and truly Man. In everything exact like Father by Divinity and in everything exact like us except in the sin. Perfect God and perfect Man. He took on himself hymen nature to rise up, heal and save. Because since the man start to sin, he fell and become a mortal, there was no one so powerful to destroy the barrier between God and the man, between heaven and hell, between life and death. Only sinless Jesus Christ.

The fallen humanity long time was expected it’s own salvation, but was necessary to be found among the people, woman, who in her bowel will be able to accommodate The Purified. That was Holy Bogorodica, Virgin Mary. The one Who can not accommodate move in the bowel of the Holy Mother. But when He was born, the world didn’t know him and didn’t accept him. For Him there wasn’t a place in the world, because of that, He was born in the cave. But from the dark cave the Sun risen and lightened the whole universe. The Angels glorified Him, the shepherds confess Him, the Wise Men bow to Him and bring to Him gifts.

 The cave represents every human heart separately. If we want Jesus to born for us, the sun which lightning the world, we should prepare to Him our heart as the earth prepare the cave. To remind and to put manger so we can have a place where to “put our head”. With feast, prayer, confession and regular communion we prepare place for our Lord God an Savior to accommodate in our hearts and to be born. Do not forget the holy virtues, and before everything the virtue of love, which are like lights which lightened to Christ in the cave, respectively in our hearts. Only like this we can truly, real and essential to participate in the joyful moments of the memory of His birth. Not as observers, but as a participants.


Christ is born!
Christ is born!

Hristos se rodi!
Navistina se rodi!

Regards,
MOYA

 

Известува: отец Гаврил

 

Посети: {moshits}Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1589
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2032
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1799
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

БEСEДА  за двoјната сила на тајната брак

БEСEДА за двoјната сила на тајната брак

Гoлeма e тајната вo тoа штo чoвeкoта гo oстава свoјoт таткo и свoјата мајка и сe прилeпува кoн свoјата жeна. Самиoт апoстoл, кoј сe вoзвишил дo трeтoтo нeбo и видeл...

Епископ Партениј, Игумен Бигорски: Христовото Вознесение – издигнување и обожение на човечката природа

Епископ Партениј, Игумен Бигорски: Христовото Вознесение – издигнување и обожение на човечката природа

Фактот за Неговото Воскресение, Вознесението и испраќањето на Светиот Дух врз Апостолите е потврден и потпишан со крвта, телесна и духовна, на безбројните Маченици. Сите тие не умреле за некаков...

 протоереј Златко Ангелески - ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН

протоереј Златко Ангелески - ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН

За разлика од Воскресението, Христовото Вознесение многумина го виделе, кога тоа се случило. Така било, зашто верата кај многумина веќе созреала за ова божествено созерцание. А така било и заради...

Старец Георгиј Капсанис - ЗНАЧЕЊЕТО НА БОЛКАТА ВО НАШИОТ ЖИВОТ

Старец Георгиј Капсанис - ЗНАЧЕЊЕТО НА БОЛКАТА ВО НАШИОТ ЖИВОТ

Во оваа нова состојба се чини дека смртта и болката имаат позитивно значење, како другата кожна облека со која Бог ги облекол Адам и Ева кога го напуштиле рајот за...

Ереј Игор Острески: Слепиот

Ереј Игор Острески: Слепиот

Зборувајќи за растот на верата во Бога во човековата душа и за нејзиното значење во животот на луѓето, нашиот Спасител вели: „Ако имате вера колку синапово зрно, ќе и речете...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Самарјанката (29.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Самарјанката (29.05.2021)

Благодатта на Светиот Дух Господ, од часот на нашето Крштение се наоѓа внатре во нашето срце. Но, не е доволно само да сме крстени во Црквата, па да се подразбира...

Митрополит Европски Пимен: На Св. Кирил Солунски - Во Рим 24.05.2021г.

Митрополит Европски Пимен: На Св. Кирил Солунски - Во Рим 24.05.2021г.

Зашто, преку тебе го научивме словото за Христа Бога. Зашто, големо е делото твое да покажеш дека нема избрани јазици за проповед на Големината Негова, туку дека најдобар јазик за...

 Митрополит Струмички Наум: Неделата на раслабениот (22.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Неделата на раслабениот (22.05.2021)

За симболиката на крајот на Новиот Завет ни говори Апостолот Павле: „во последните денови ќе настанат времиња тешки. Зашто луѓето ќе станат среброљупци, горди, хулители, неблагодарни, неправедни, непомирливи, клеветници, невоздржливи,...

« »