логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 На сметката на манастирот постојано пристигнуваат донации не само од Македонија туку и од странство


Една година по пожарот во познатиот манастир

На 4 февруари се навршува една година од стравотниот пожар во манастирот „Трескавец“, во кој целосно изгореа конаците градени со многу љубов низ годините. Стравотна беше сликата тој ден под Златоврв. Огнените пламени околу пладне за многу брзо време се проширија и ги пеплосаа конаците. Не постојат зборови со кои може да се опишат чувствата што во тој момент се појавија кај секој верник, секој прилепчанец. Секој што можеше во тие моменти стигна да помогне побрзо да се изгасне огнот. Се организираа општината, јавните претпријатија, интервенираа хеликоптерите на АРМ и за неколку часа се изгасна пожарот. За среќа, црквата, вредното архитектонско, религиско и културно наследство, беше спасена.

Отецот Калист, кој долги години се грижи за манастирот, не сака да зборува за тој ден. Сака да ги заборави тие часови кога во огнот изгоре неговиот топол дом, конаците.

Спасени црквата и вредните предмети

- Не сакам да се навраќам на неубавата слика од пред една година, оти сите заложби сега се насочени кон обновата - вели отецот Калист, кој успеа од пожарот да ги спаси вредните манастирски предмети.
Командирот на територијалната противпожарна единица Станко Колески вели дека минатогодишниот пожар во манастирот бил еден од потешките за гаснење.

- Со натчовечки напори, со сите мерки и активности што ги презедовме успеавме да ја спасиме црквата и дел вредни предмети, кои со голи раце ги изнесов. Сѐ друго изгоре. Од конаците останаа само голите ѕидови. Се надевам сите ќе придонесеме во обновата - вели Колески, кој жали што морал вторпат да гасне пожар на „Трескавец“.

Желбите на надлежните од општината, од МПЦ, од Заводот и музеј на државата, се конаците на „Трескавец“, кој од УНЕСКО е прогласен за еден од 100 најзагрозени споменици на културата, час поскоро да се возобноват и да блеснат во автентичен сјај. Градоначалникот Марјан Ристески вели дека од интерес на градот е што поскоро да се возобноват опожарените конаци.

- Сега кога се изгради патот, кога има интерес за посета на манастирот, очекуваме возобновувањето да заврши побрзо, оти вложуваме во развој на манастирскиот туризам и очекувањата се годишно над 100 илјади посетители да доаѓаат на „Трескавец“0. Ги повикувам сите граѓани на Р. Македонија, како што и многу пати досега се покажале хумани, колку што можат да донираат на жиро-сметката на манастирот за изградбата на конаците - вели Ристески.
На сметката на манастирот постојано пристигнуваат донации не само од Македонија туку и од странство.

Проектот за реконструкција на доработка

И додека средствата за обнова се собираат, Заводот и музеј работи на дополнување на основниот проект за санација, реконструкција и реставрација на конаците, во согласност со насоките што ги дала комисијата од Националниот конзерваторски центар.

- Почнавме да ги вршиме дополнувањата односно корекциите што ни беа посочени, а се однесуваат на решенија за армирано бетонската конструкција и корекција на детали на дрвените елементи, заради постигнување автентичност на конаците. Ќе работиме студиозно за да ги завршиме дополнувањата како што треба по сите насоки на комисијата, пред сѐ поради поголема стабилност на објектот и за естетскиот изглед и автентичноста на конаците. Инаку, се работи за голема површина од 1.400 квадратни метри - вели Гордана Д. Спироска, директорка на прилепскиот Завод и музеј.
Отецот Калист е оптимист. Очекува дека градбата ќе почне напролет и истакна дека сета мисла сега му е свртена кон обновата на манастирските конаци.

- Трескавец ќе биде изграден во автентичен стил, со запазување на сите стандарди, а ќе се реши и горливиот проблем со водата - додава отецот.

Паралелно во музејот, со поддршка на Министерството за култура, се работат проектите за заштита на црквата, која датира од 13 век, и на трпезаријата, која е во многу лоша состојба.
Инаку, по изградбата на патот, како што пишуваше „Нова Македонија“, десеткратно е зголемен интересот за посета на манастирот. Снежната покривка од неколку сантиметри не ги спречува посетителите да се искачуваат до горе, иако можеби малку потешко со коли, ама пеш секој викенд има поголеми или помали групи добронамерници.                                    
Истрагата за пожарот сѐ уште е во тек

Истрагата за пожарот во кој изгореа манастирските конаци сѐ уште е во тек. Од прилепското обвинителството велат дека го очекуваат вештачењето за да донесат обвинителска одлука.
Инаку, според првичната информација, затнатиот оџак на кој била поставена печката во гостинската соба бил причината за појавата на пожарот. Тогаш беше изјавено дека дошло до запалување на саѓите и смолите во оџакот, кои паднале на подот во собата и огнот многу брзо се проширил, а за тоа придонел и ветрот, кој дувал со брзина од 38 километри на час од западен правец.

Извор: Нова МакедонијаВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1252
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1453
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1316
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »