логоFacebookTwitterYouTubeeMail

(од Ерма)


ВИДЕНИЕ ВТОРО

(Повикување на Ерма на проповед за покајание за неговите деца и за сите оние што веруваат)

Глава 1

Додека одев во местото Кум, во исто време како и лани, се потсетив на ланското видение. И повторно ме обзеде Духот и ме однесе на истото место како и лани. Откако бев пренесен на тоа место, клекнав на колена и почнав да Му се молам на Господа и да го славам Неговото име, зашто ме удостои да ми ги открие моите поранешни гревови. Потоа, кога станав од молитвата, ја видов наспроти себе истата онаа Старица којашто ја бев видел и порано, како чекори и чита некоја книга. Таа ми рече:

„Можеш ли да им го објавиш ова на Божјите избраници?“ А јас ì одговорив:

„Госпоѓо, толку многу не можам да запаметам, но дај ми ја книгата за да ја препишам.“

„Земи ја“, ми рече таа, „а потоа врати ми ја.“
 
Ја земав книгата и отидов во еден крај од полето; ја препишав буква по буква, зашто не можев да ги препознаам слоговите. Кога го завршив препишувањето на буквите од книгата, некој наеднаш ми ја зеде од рацете, но кој беше тоа – не видов. 

Глава 2

По петнаесет дена, во кои постев и многу Му се молев на Бога, ми се откри смислата на напишаното. А беше напишано следново:

„Децата твои, Ерма, отстапија од Господа, похулија на Него и ги предадоа своите родители во големо зло; и беа наречени предавници на своите родители; а со тоа што ги предадоа, тие немаа полза, туку кон своите гревови ги придодадоа уште и развратот и разни други зла, и така се исполнија нивните беззаконија. Објави им ги овие зборови на твоите деца  и на твојата сопруга, зашто и таа не се воздржува во своите зборови и со тоа согрешува. Кога ќе ги чуе овие зборови, таа ѓе го заузда својот јазик и ќе заслужи милост.  
Кога ќе ги запознаеш со овие зборови, коишто ми ги заповедал Господарот да ти ги откријам, тогаш ќе им се простат сите гревови коишто порано ги направиле, а и на сите светии (=христијани) коишто согрешиле до овој ден, ако се покајат од сето срце и ако од срцето го отстранат сомневањето.
Зашто, Господарот на сите нешта се заколна со славата Своја дека оној од Неговите избраници, кој и по тој ден ќе продолжи да греши, нема да добие спасение. Зашто, за покајание на праведните е даден рок, и одредени се дните на покајанието за сите светии (=христијани), но на паганите им е дозволено да можат да се покајат до последниот ден. Затоа кажи им на претставниците на Црквата да ги исправат своите патишта во вистината, за да можат да ги добијат ветувањата (Божји) со голема слава. Вие, праведните, бидете постојани и немојте да се сомневате, за да преселбата ваша биде со светите Ангели. Блажени се оние коишто ќе ја претрпат големата неволја што ќе настапи, и оние коишто нема да се одречат од својот живот, зашто Господ се заколна во Својот Син дека оние што ќе се одречат од Господа ќе го изгубат својот живот. Тоа, имено, се однесува на оние коишто ќе се одречат во претстојните дни; на оние, пак, коишто порано се одрекле, Господ се смилува, заради големата милост Своја.

Глава 3

А ти, Ерма, не биди злопамтило на неправдите на твоите деца и не оставај ја жената твоја, туку погрижи се за тоа да се очистат од поранешните гревови. Зашто, тие ќе се вразумат од праведното учење, доколку престанеш да бидеш злопамтило. Зашто, злопаметењето води кон смрт, а заборавањето на злото – кон вечен живот. А ти, Ерма, претрпе големи световни страдања заради престапите на твојот дом, зашто не обрнуваше внимание на нив, како тие воопшто да не те засегаат, и се препушти на своите неправедни дела. Но тоа што ти не отстапи од Живиот Бог, те спаси; и простотата твоја и големото воздржување ќе те спасат, ако и понатаму бидеш постојан во нив; и ќе ги спасат и сите оние коишто постапуваат така,  и коишто пребиваат во чистота и простота. Тие ќе го победат секое зло и ќе стекнат вечен живот. Блажени се праведните; тие нема да загинат довека. А на Максим ќе му кажеш: „Еве, настапува неволја; ако ти чини, одречи се повторно. Господ е блиску до оние коишто се обраќаат, како што е напишано во книгите на Елдад и Модат, коишто пророкувале на народот во пустињата.

Глава 4

За време на мојот сон, ми беше откриено (следново), браќа, од страна на едно прекрасно момче, кој ми се јави и ме праша:

„Што мислиш, која е Старицата од којашто ја доби книгата?“

„Сибила“, одговорив.

„Грешиш“, ми рече. „Не е Сибила.“

„А која е, господине?“ прашав.

„Црквата Божја.“ 

Го прашав зошто е стара.

„Затоа што е создадена пред сè друго“, ми објасни тој, „и заради неа е создаден светот“.
 
По ова, имав видение во мојот дом. Дојде Старицата и ме праша дали веќе сум ја дал (онаа) книга на презвитерите (на Црквата). Реков дека сè уште не сум ја дал, а таа ми рече:

„Добро е што уште не си ја дал, зашто треба да додадам уште неколку збора. Кога ќе ги завршам сите зборови, таа преку тебе ќе биде објавена на сите избрани. Затоа напиши две книги, и едната дај му ја на Климент, а другата на Грапт. Климент ќе ја прати во надворешните градови, зашто тоа нему му е доверено; А Грапт ќе ги поучува вдовиците и бедните. Ти, пак, прочитај ја во овој град, заедно со презвитерите, претставниците на Црквата.

 

Подготви: д-р Драган Михајловиќ

 3.angeli.so.truba

Ангелот му даде дванаесет заповеди:

1) да верува во Бога;

2) да живее во простота и невиност, да не злослови и да му дава милостиња на секого што проси;

3) да ја љуби вистината и да ја одбегнува лагата;

4) да го чува целомудрието во помислите;

5) да се учи на трпение и великодушност;

6) да знае дека покрај секој човек е поставен еден добар и еден зол дух;

7) да се плаши од Бога и да не се плаши од ѓаволот;

8) да прави секакво добро и да се воздржува од секое зло;

9) да Му се моли на Бога од длабочината на душата со вера;

10) да се чува од тагата, која е сестра на сомнежот и гневот;

11) да ги испитува вистинитите и лажните пророштва;

12) да се чува од секоја зла желба.

 

 

 

 http://preminportal.com.mk/component/search/?searchword=%E2%80%9E%D0%9F%D0%90%D0%A1%D0%A2%D0%98%D0%A0%E2%80%9C%20%20

 

Посети:{moshits}Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2673
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1830
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Беседи

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Митрополит Струмички Наум:   Сето тоа... не сум го запазил од младини (11.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Сето тоа... не сум го запазил од младини (11.09.2021)

Страстите се тие што го држат срцето заробено и затворено за умно-срдечната молитва, а умот непросветлен. Страстите и демоните, кои секогаш се поврзани со нив, се тие што ги држат...

Митрополит Струмички Наум: Што не е јасно? (04.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Што не е јасно? (04.09.2021)

Никогаш не треба да губиме предвид колкави должници сме Му на Бог; и поради сите дарови што постојано ги добиваме од Него и поради сите гревови со кои Му возвраќаме...

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Св. Јован Кронштатски - Слово на денот на Успение на Пресвета Богородица

Св. Јован Кронштатски - Слово на денот на Успение на Пресвета Богородица

И колку славно било Нејзиното успение! Со каква светлина сјаело Нејзиното пречисто лице. Колку прекрасно, неописливо, неспоресливо благоухание извирало од нејзиното пречисто, приснодевствено тело, како што пишува св. Дионисиј Ареопагит,...

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Многу е важно правилно да разбереме и да ги запомниме зборовите на тропарот на великиот празник на Успението на Пресвета Богородица: „... По Успението не си го оставила светот, Богородице...’’.Нејзината...

о.Зоран Пецовски: ПРЕОБРАЖЕНИЕ  ХРИСТОВО

о.Зоран Пецовски: ПРЕОБРАЖЕНИЕ ХРИСТОВО

Кој им дава поткрепа во нивните неуморни подвизи; добро и убаво им било на сите светители, зашто за сите нив не постоел ниту еден друг идеал кој  би бил  достоен...

   Свештеник Јане Илиев: СЕДМА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Свештеник Јане Илиев: СЕДМА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Секое појавување на Спасителот Господ Исус Христос меѓу народот претставувало поттик околу Него и Неговите ученици да се собере многу народ. Некои од нив доаѓале заради љубопитност, некои од мака,...

« »