логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 


  Metodij.naDuhovden10.jpg

Во Името на Отецот и Синот и Светиот Дух!

Возљубени браќа и сестри, она што се случи во домот на Симон фарисејот навистина е полно со симболи и со значења, зошто почитта и смирението коешто го покажа оваа грешна жена кон Господа, треба да не поттикне на вистинска ревност.
Што значат тие нешта што таа ги направи? Тоа што со солзи ги обливаше нозете на Спасителот, тоа што со косата нејзина ги истри нозете на Спасителот, тоа што со алабастерен сад ги помаза Неговите нозе.


Најпрвин тоа е подготвување на Спасителот за  погребение. И Самиот Господ на едно друго место вели: Секогаш кога ќе се зборува за жртвата којашто Господ ја даде од љубов кон нас, ќе се зборува и за оваа жена којашто Го подготви Неговото тело за погребение.


Меѓутоа овие нешта имаат и многу длабоко символичко значење. Солзите на оваа жена се солзите на покајанието коешто ние постојано треба да го имаме пред Господа. Тоа што со нејзината коса ги избриша нозете на Спасителот , тоа значи дека целата онаа убавина којашто ја имаме во себе, онаа убавина којашто Господ ни ја даде давајќи ни Го Својот образ, треба да Му ја принесеме на Бога смирено и кротко. И конечно алабастрениот сад со миро, она сострадание и онаа љубов којашто треба да ја имаме кон Господа и кон сето Негово создание, онака како што и Тој ја имаше кон нас кога се воплоти заради нас, кога страдаше заради нас, кога умре и воскресна заради нас.


Сите тие нешта се сместени во овие едноставни гестови коишто оваа жена од покајание ги направи кон Господа. И токму затоа и Тој, за да го поучи не само Својот домаќин туку и сите оние што седеа на трпезата им ја кажа споредбата помеѓу оние двајца луѓе, коишто му беа должници на заемодавецот.


Зашто сите ние сме должници на Нашиот Господ. И навистина како што вели премудро Спасителот, оној кому му се опростуваат многу гревови има голема љубов, меѓутоа исто така и оној којшто има навистина голема љубов му се опростуваат многу гревови. Тие нешта секогаш одат заедно.
На тој начин и ние треба да постапуваме. Да ја негуваме и да ја развиваме нашата љубов кон Господа и кон сето Негово создание , бидејќи тоа е и причина за и Господ да ни Ги прости нашите гревови. Амин!


+Митрополит Методиј

 Извор:АКМПЕ

 2008 лето Господово

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4031
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3416
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3248
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022)

    Некаде во своите дела светиот Старец Јосиф Исихаст вели: „Ако не ја достигнеш благодатта Божја во најголема мера, не сметај се себеси за потполн човек“. Си велам, само потполн...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Во Црквата не постои надворешен, т.е. научен критериум за познавање на Вистината – Христос, туку постои внатрешен, аскетско-исихастички (молитвен) критериум, преку кој лично и опитно Го познаваме Христос Вистинскиот Бог.Кога...

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Животот на Златоуст бил тежок и бурен. Тоа е живот на подвижник и маченик. Меѓутоа, Златоуст не се подвизувал во својата келија, ниту пак во пустина, туку сред животната таштина,...

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Градот војува сам со себе, завојувал сам со себе, се гази од своите сопствени нозе, се руши од своите сопствени раце, одекнува од своите сопствени извици. Она што е кај...

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

« »