логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 kupola.pantokrator.jpg


Живееме во GIGA-време. Време е на гигабајти, гигахерци... Сè е гигосано. И витосано. Витосани се голем број вистински животни вредности. Како, на пример, да седнеш во фотелја и да прочиташ нешто што мириса на вечност, нешто што мириса на свежината на Првиот ден од Создавањето. Нешто што зрачи со светлината на времето кога Светлината беше во светот.

Секојдневието ни нуди сè, освен она што единствено ни е потребно: страв од Бога, помешан со вера во Него, љубов кон Него, и надеж во Него.

Со ретки исклучоци.

Еден таков редок исклучок е Премин Портал. Веќе трета година овој Портал негува нешто што се нарекува православна духовна вредност. Со мала редакција (во одредени мигови редуцирана до ДООЕЛ), но со предадени соработници и постојани читатели, Премин Портал за сето ова време се трудеше да ја одржи својата мисија. Во тоа настојување, редакцијата и соработниците ги водеше верата во она што го прават, љубовта кон оние за коишто го прават тоа, и надежта дека тоа го прават како Христови ученици.

Благодарност до сите што го подржуваат Премин Портал, до сите оние што го читаат, и до сите оние што го сакаат. Ако му посакувате уште долго опстојување, тоа не е заслуга на Премин Портал. Тоа е доказ дека ја препознавте Светлината. 

Драган д-р Михајловиќ

Посети:{moshits}Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јуни 10, 2021
38.machenici1

До 2050 година во океаните ќе има повеќе пластика отколку риби

Луѓето годишно користат повеќе од 1 милијарда пластични кеси, фрлаат 13 милиони тони пластика во океаните, трошат 17 милиони барели за изработка на пластика (еден барел има околу 159 литри) и убиваат повеќе од 100.000 животни со користење на…
Мај 17, 2021
38.machenici1

Елвира, наставничката која се покажа како штит...

Игнатијева на својот профил на Инстаграм обично објавуваше мотивациони пораки врз свои лични фотографии уживајќи во прошетки и ноќни излегувања. „Не е толку тешко да си го направиш животот среќен“, напиша таа на 1-ви февруари. Треба само да престанеш да…

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Апр 07, 2021 Литература 264
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како…

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Апр 04, 2021 Литература 347
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните…

Соопштени европските награди за драмски превод за 2021 година, меѓу нив три на македонски јазик

Мар 22, 2021 Литература 309
Aleksandar.N.sv.Martinijan6
Исто така, меѓу најдобрите од два други јазични комитета се најдоа и преводите на две…