логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Грешката мора да се исправи и тоа е сторено, рече патријархот Порфириј на заедничката литургија со г.г. Стефан во храмот „Свети Сава“ во Белград

SPC.MPC

БЕЛГРАД - Од денеска и официјално заврши расколот меѓу Српската и Македонската православна црква. По 55 години се одржа заедничка литургија „за помирување“ и канонско единство.

SPC.MPC1

Храмот „Свети Сава“ беше претeсен за илјадниците верници кои се појавија на утринската литургија која се водеше и на македонски и на српски јазик, и од македонските и од српските владици.

Радост на небото радост на земјата, повторно сме во единство - ова е пораката испратена од поглаварите на Македонската и Српската православна црква архиепископот г.г. Стефан и патријархот Порфириј на денешната заедничка литургија во храмот „Свети Сава“ во Белград.

SPC.MPC1

Раната е исцелена, ова е чудо Божјо порача патријархот Порфириј во своет обраќање. Тој осврнувајќи се на спорот меѓу двете цркви кажа дека е човечки да се греши но грешката мора да се исправи и тоа е сторено.

„Расколот со браќата од Северна Македонија траеше 55 години. Секој ден ние ја чекавме таа болна рана да исцели. Да се радуваме и веселиме, браќа и сестри, зашто денес се радуваат небото и земјата, се радуваат сите светии, Свети Сава и сите кои се засадени во неговиот корен“, кажа патријархот Порфириј.

Архиепископот г.г. Стефан пак истакна дека од денеска завршува две и пол вековната голгота на македонската црква и македонскиот народ.

Тој најави дека МПЦ - ОА ќе продолжи да чекори по својот пат кон автокефалност. Побара од Саборот на СПЦ да ја донесе одлуката со која повеќедецеинската тага ќе ја претворат во радост.


„Му благодариме на Бога што, еве, се исполни времето, па наидовме на братољубиво разбирање и кај Неговата Светост, патријархот г. Порфириј, заедно со членовите на Соборот на Српската православна црква, кои, само по неколку дена од донесениот акт на Синодот на Вселенската патријаршија, раководен од Неговата сесветост патријархот г.г. Вартоломеј и во истиот тој дух, донесоа одлука за воспоставување на евхаристиско и канонско единство помеѓу нашите помесни Цркви. Со чинот на изразената добра волја на дело, а потврдена, еве, и со денешнава заедничка света богослужба во овој велелепен Светосавски храм, покажавме дека со чашата на благословот и со кршењето на лебот, го покажавме заедништвото во најсветото, во крвта и телото Христови, покажавме дека сме заедно и едно во верата, со што го потврдиме единстовото меѓу нашите две црки, со тоа и единството сс сите дртуги помесни православни цркви“.

На литургијата поселеден пред верниците се обрати поранешниот македонски владика, а сега член на саборот на СПЦ Јован Вранишковски, кој кажа дека денешниот ден му е подраг од денот кога тој доби томос за автокефалност од СПЦ за неговата паралелена црква во Македонија и порача дека времето на расколи мора да запре.

Во Белград продолжува Саборот на СПЦ кој се очекува да заврши до крајот на оваа недела и на кој се очекува да се донесе долго чеканата одлука - барање за автокефалност на Македонската Православна црква - Охридска Архиепископија, кое потоа ќе се достави до Вселенската патријаршија во Цариград, единствена која може да даде томост за автокефалност.

Независно од одлуката на Саборот на СПЦ, архиепископот г.г. Стефан на почетокот на идниот месец ќе одржи заедничка литругија со вселенскиот патријарх Вартоломеј во седиштето на цариградската патријаршија во Истанбул.

  Извор:

https://mk.voanews.com/a/6580543.html

 SPC.MPC3

 SPC.MPC4

 SPC.MPC5

SPC.MPC8

SPC.MPC8

 SPC.MPC8

 

 

 

 

 Друго:


Света Архиерејска Литургија во Белград (19.05.2022 09:51) 

 Илјадници верници, денес, на 19.05.2022 година, го исполнија соборниот храм „Свети Сава“ на Врачар, во Белград, каде што Света Архиерејска Литургија отслужија Неговата Светост Српскиот Патријарх г.г.  Порфириј и Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение со архиереите на Српската Православна Црква и на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија: Митрополитите Преспанско-пелагониски г. Петар, Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Дабробосански г. Хризостом, Струмички г. Наум; Преосветените епископи Сремски г. Василиј, Зворничко-тузлански г. Фотиј, Полошко-кумановски г. Јоаким, Крушевачки г. Давид и Хераклејски г. Климент; во молитвено присуство на архиереите, членови на Светиот Архиерејски Собор на Српската Православна Црква. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022)

    Некаде во своите дела светиот Старец Јосиф Исихаст вели: „Ако не ја достигнеш благодатта Божја во најголема мера, не сметај се себеси за потполн човек“. Си велам, само потполн...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Во Црквата не постои надворешен, т.е. научен критериум за познавање на Вистината – Христос, туку постои внатрешен, аскетско-исихастички (молитвен) критериум, преку кој лично и опитно Го познаваме Христос Вистинскиот Бог.Кога...

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Животот на Златоуст бил тежок и бурен. Тоа е живот на подвижник и маченик. Меѓутоа, Златоуст не се подвизувал во својата келија, ниту пак во пустина, туку сред животната таштина,...

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Градот војува сам со себе, завојувал сам со себе, се гази од своите сопствени нозе, се руши од своите сопствени раце, одекнува од своите сопствени извици. Она што е кај...

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

« »