логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Metodij.sv.Bogoslov2

Скопје,7ти февруари  2021 год.- храм на св-те Петар и Павле, н. Лисиче

 Metodij.sv.Bogoslov3

 Metodij.sv.Bogoslov4

 Metodij.sv.Bogoslov5

 На 7ти февруари 2021 година, во триесет и петата недела по Педесетница, кога МПЦ-ОА молитвено го прослави споменот  на празникот Свети Григориј Богослов, архиепископ Цариградски, во храмот на св.-те апостоли Петар и Павле, во скопската населба Лисиче, свештеникот Методиј Митановски во сослужение на старешината на храмот, отец ДоцеСиљаноски и свештеникот Вичко Гочевски отслужи  Божествена Литургија На Светата Литургија, бројниот верен народ се причести со Светите Христови Тајни. Во беседат отец Методиј го протолкува денешното Евангелие, како и житието на св.Григориј Богослов.На крајот го претстави и му посака добредојде на третиот свештеник во парохискиот храм, отец Вичко Гочевски.

 Metodij.sv.Bogoslov6

Metodij.sv.Bogoslov9

 Metodij.sv.Bogoslov7

 Metodij.sv.Bogoslov8

 Metodij.sv.Bogoslov10

Metodij.sv.Bogoslov11

 Metodij.sv.Bogoslov

„Сe лажат самитe сeбeси oниe кoи самoувeрeнo гoвoрат дeка дoбрo ги пoзнаваат луѓeтo и дeка никoј нe мoжe да ги измами. Кoј мoжe да гo пoзнаe какoв e духoт вo сeкoј чoвeк, oсвeн eдиниoт Бoг Кoј ги знаe тајнитe на срцeтo? Дури и гoлeмитe свeтитeли сe мамeлe за луѓeтo.
Така, на примeр, св. Василиј дoлгo врeмe гo смeтал eдeн лицeмeрeн eрeтик за свeт чoвeк и гo бранeл oд мнoгу напаѓачи, дoдeка најпoслe и самиoт нe сe увeрил за нeгoвата лажнoст и сe разoчарал гoркo. Св. Григoриј Бoгoслoв пoкрстил нeкoј филoзoф, пo имe Максим, и тoлку гo
засакал штo гo држeл вo свoјoт дoм на свoјата трпeза. А тoј, Максим, бил oпак и лукав какo змија. Пo извeснo врeмe, издeјствувал сo сплeтки и сo пoткупувањe да бидe oд нeкoи цариграѓани признаeн за патријарх на мeстoтo на Григoриј. Кoга oва искушeниe, пo гoлeмитe
нeприлики билo oтстранeтo, нeкoи гo укoрувалe Григoрија какo мoжeл кај сeбe да гo чува најгoлeмиoт нeпријатeл? “Нe смe ниe криви, oдгoвoрил свeтитeлoт, акo нe ја прeдвидимe злoбата нeчија. Eдиниoт Бoг ги знаe внатрeшнитe тајни на чoвeкoт. А нам ни e запoвeданo сo
закoнoт, сo таткoвска љубoв да гo oтвoрамe срцeтo свoe за сeкoгo кoј ни дoаѓа”. Нeзлoбниoт чoвeк нe мoжe лeснo да ја пoзнаe злoбата кај злoбниoт.“(Пролог)

 Metodij.sv.Bogoslov12

 Metodij.sv.Bogoslov1

Metodij.sv.Bogoslov13

Metodij.sv.Bogoslov14

 По отслужената Литургија  отец Методиј  повторно направи прекрасен потег- на сите луѓе кои дојдоа во црква, им даруваше по едно чоколадо, и како што кажа, обраќајки им се на изненадените и насмеани верници: „Простете, Вие нас не дарувате, сакавме и ние нешто да ви подариме. Идеата ни беше секое чоколадо да биде завиткано во најразлични духовни пораки на светителите, но за тоа прекратко ни беше времето.“

 TVITer789

Во прилог објавуваме неколку поуки на светителите:

 

Литургијата ја соершуеаме заеднички. Но, ја плаѓаме и цената за тоа. Секој од нас е должен да се грижи за спасението на сите. Нашиот жиеот е бескрајна тајна.
Старец Софрониј

Да се молиме за другиот, значи да му помагаме! Благодарение на благото расположение на нашето срце спрема него, да може да им се спротистави на неговите помисли кои не без причина може да ги има против нас. Наспроти тоа, да не се молиме за него, значи дека ги оправдуваме, немајќи љубов од наша страна, лошите помисли што може да ги има против нас. Да го зачуеаме единството во молитвата, околу чашата Христова, и ќе видиме
дека е лесно да љубиме!
Старец Софрониј

Кој Гољуби Господ, тој секогаш се сеќава на Него, а сеќавањето на Вог ја породуеа молитвата. Ако не се сеќаеаш на Господ, тогаш нема ни да се молиш, а душата без молитвата нема да пребива во љубовта Божја. Бидејќи преку молитвата доаѓа благодатта на Светиот Дух. Со молитвата човекот се чува од гревот, оти умот кој се моли е зафатен со Бог, и во смирението на духот стои пред Лицето Господово, Кого Го знае душата на оној што се моли.
Свети Силуан Атонски

Знајте сигурно дека нема да можете ниту да напредувате, ниту да раснете, ниту да станете совршени, ниту јасно да го разликувате доброто од злото, ако не им се покорувате на своите отци.
Свети Антониј Велики

Ѓаволот не ги лови оние што се изгубени, туку гилови паметните, оние кои Му се блиски на Бог. Од нив ја одзема довербата во Бог и почнува да ги мачи со самодоверба, логика, суд и размислување. Затоа треба паметот да го ставиме во фрижидер, се додека Бог не ни го врати осветен.
Старец Пајсиј Светогорец

Што е вистинско послушание, сме сфатиле дури ако во отсуство на духвникот, замислувајќи го неговиот лик, мислиме дека тој е пред нас и одбегнуваме секаков разговор, или збор, или јадење, или сон, или што и да е друго коешто според нашето мислење би можело да му биде непријатно. Невистинските ученици се радуваат на отсуството на учителот, а вистинските го сметаат за загуба.
Свети Јован Лествичник

Оној нојшто својата совест ја смирил преку покорност кон духовниот отец до најголема мера, тој секојдневно ја исчекува смртта како сон, или подобро кажано а како живот, и не се плаши, бидејќи сигурно знае дека не од него, туку од неговиот духовен отец ќе се бара да положи сметка за него во часот на неговото заминување од овој свет.
Свети Јован Лествичник

Metodij.sv.Bogoslov15

Metodij.sv.Bogoslov16

 Преминпортал (к.т.)

Друго:

Света Василиева Литургија во храмот на св.-те Петар и Павле, н.Лисиче (14.01.2021)

3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

7.Vselenski.sobor

Отец Методиј Митановски:Вистински богати луѓе се во суштина „Светителите“

 https://preminportal.com.mk/prebaraj?searchword=%D0%9C%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%98%20%D0%9C%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8&ordering=newest&searchphrase=all

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум:  ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

 Во секое наше лично страдање Го препознаваме првенствено Христос и го надградуваме нашиот личносен однос со Него. Самото страдање е реално, но тоа останува во втор план, затоа што преку...

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

Но светиот Григориј имајќи го опитот на аскетите на Света Гора и на сите свети Отци на Црквата ни, се спротистави на оваа прелест, на рационализмот на западниот Варлаам, со...

« »