логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 23 јануари/5 февруари 2020 лето Господово

    Кој достигнал совршенство за кратко време, тој живеел долго; зашто неговата душа Му била угодна на Господа, затоа и побрзал да ја напушти од безбожноста околу него. А луѓето го видоа тоа и не го разбраа, дури и не помислија за тоа, дека Бог има благодат и милост за Своите Светии и обѕир – за Своите Избраници
    (Мудр. Сол. 4,13-16)


Отец Горан Тасески (†2020)

По последниот макотрпен и исцрпувачки подвиг на благодушно трпение на тешката болест, денеска, на 49 годишна возраст, заспа во Господа ревносниот и од сите возљубен Христов свештеник, отец Горан Тасески од Скопје.

Овој богољубив работник на нивата Господова служеше во манастирскиот храм на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец во Криви Дол, Скопје, каде честопати правеше и бденија, молејќи се за илјадници души. Беше пастир и духовник на многу духовни чеда, особено на младите, за кои секогаш имаше разбирање и татковски збор со топлина и љубов. Живееше со страв Божји, тивко, ненаметливо, со радост и насмевка што го одразуваа духовното веселие на неговата облагодатена душа од животот во Христа. Отец Горан искрено и братски го љубеше нашето монашко братство и редовно доаѓаше во Манастирот, каде рамо до рамо со браќата монаси, помагаше на манастирските послушанија.

Си замина од овој минлив свет онака како што и живееше – тивко, праведно, непосрамено, со блажено упокојување, за да влезе во вечниот покој и во вистинскиот живот во Царството Христово.

Неговото тело ќе биде погребано во петок, на 7 февруари во 13 ч., во храмот на Светите Петар и Павле во Горно Лисиче. Истиот ден изутрината, во Манастирот Свети Георгиј во Криви Дол ќе се отслужи заупокоена Литургија со почеток во 9 часот.


Добриот Христос Бог, Кому верно и ревносно Му служеше и Кого со сиот свој живот Го љубеше, да ја упокои неговата душа во небесните обители на вечната радост, а на членовите на неговото благочестиво семејство и на бројните му духовни чеда, нека им даде утеха и духовни сили!

Вечен му спомен и Царство му небесно! Неговите молитви нека бидат со сите нас!

 

 

Извор: https://bigorski.org.mk/vesti/svet/zaspa-vo-gospoda-otec-goran-taseski/?fbclid=IwAR0WhhJ1DkN2BcphBAkGfozhE-JCKxOYQqxX5TaTsFbZ66BydEJ07brlHW0

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Носењето на негативен заклучок многу лесно се надоврзува на трите посебно опасни илузии што ги имаат прифатено „христијаните“, во текот на својата историја, кои ги одделуваат од Вистината Христос, од...

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Кога говориме за фанатизмот, отсекогаш ме воодушевувал примерот на светиот архангел Михаил. Некогаш, во кризниот момент на општото отпаѓање на ангелите, излажани од дотогаш најсветлиот и најбли- скиот ангел до...

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

Eвe ја висината дo кoја Бoг гo вoзвишил чoвeчкoтo битиe! Бидeјќи oвдe нe станува збoр за бoжeствeната прирoда Христoва, туку за чoвeчката, нe сe збoрува за вeчнoтo Слoвo Бoжјo, туку...

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

За разлика од демонските, мислите што ни доаѓаат од Божјата страна се суптилни, смирени, срамежливи, не сакаат да ја нарушат нашата слобода, а ни носат, главно, смиреност, покајание и плач....

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

 Тоа што е очигледно, за секој нормален, е дека, во овој период, против Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија се води специјална војна чија цел е растурање на нејзиното единство....

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

Пoдгoтвeнo e срцeтo мoe, Бoжe, спрeмнo e срцeтo мoe (Пс. 56:7). Блазe му на oнoј, браќа, кoјштo мoжe така да Му рeчe на свoјoт Гoспoд! Блазe му на oнoј чиe...

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Пак ќе те прашам, уште ли се гледаш како чист!? Уште ли се гледаш како безгрешен!? Уште ли се гледаш како правоверен!? Уште ли се гледаш како спасен!? Гледаш, сега,...

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

« »