логоFacebookTwitterYouTubeeMail

svklimzim2019 8

„Оние што со вера остануваат во твојот свет храм, отче, просат милост од Бога, богатејќи се со тебе - застапникот и најтопол учител на животот, вистинско спасение на душите и непосрамен лекар на страстите“ (песна од канонот на Утрена ан св. Климент Охридски Чудотворец).

svklimzim2019 1

 svklimzim2019 3

svklimzim2019 4

svklimzim2019 5

svklimzim2019 6


Празнувањето на заштитникот и таткото на нашата света Македонска православна црква - Охридска архиепископија и патронот на градот Охрид, светиот Климент Охридскиот Чудотворец , како и на св. Климент Папа Римски, започна на 07.12.2019 година, во манастирот „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид, со Вечерна богослужба, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Димче Ѓорѓиески и Игор Никовски, свештениците Димче Азески, Ѓорѓи Блажевски и Љупчо Бакрачески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Вечерната богослужба, пред моштите на светителот беше отслужен и Молебен кон св. Климент Охридски Чудотворец.

Празнувањата продолжија на 08.12.2019 година, со света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештениците Атанас Казанџиски и Александар Димоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон многубројниот верен народ со пигодна беседа, која во целост ви ја пренесуваме.

 svklimzim2019 20

Митрополит Тимотеј


Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух.
Драги браќа и сестри,


Денеска се собравме во овој свет манастир и ја отслуживме оваа празнична Вечерна богослужба во чест и слава на патронот на Македонската православна црква – светиот Климент Охридски чудотворец. Преку молитвите и прозбите, ние духовно се соединуваме со свети Климент и со нашиот Господ Исус Христос. Но, не се соединуваме само ние што сме овде на молитва, туку и сите наши верници, каде и да се наоѓаат, а молитвено се обраќаат на нашиот голем првоначален архиереј. Се обраќаме со молитва кон него. Молиме сите да нѐ пази од секакво зло и да ни помага преку молитвеното застапништво, па Господ да нѐ избави од секакви престапи и гревови.


Свети Климент Охридскиот чудотворец е и денес со нас, како и пред единаесет векови, кога низ целиот словенски род ја проповедаше спасителната вистина на светото Евангелие. Неговиот бесмртен дух, неговиот светителски лик, како и плодовите на неговото земно постоење се најголемото духовно и народно наследство што македонскиот човек до денес го има. И не само тоа. Плодовите на неговото молитвено застапништво пред Севишниот Бог се секогаш добредојдени, зашто покрај многувековните искушенија и страдања, македонскиот народ живее и свети светоста на Светиклиментовата црква. Тоа е потврда дека славата и благодарноста и молитвите на нашиот благочестив и богопочитлив народ кои му ги принесува на свети Климент, не се празни молења, туку извор на вечно калемење и сраснување со лозата Господова. Милостивиот Бог ги услишува молитвите на светителот и ете денес нашата автокефална Македонска православна црква свети со нов блесок и ги весели срцата на своите верни чеда со нови плодови.


Светлино осветлена од Сонцето на Правдата – нашиот Бог и Спасител Господ Исус Христос, твојот свет ореол нека биде наш одбранбен ѕид од лажливоста на овој земен живот. Дај ни на сите сила и разум. Да ја облечеме твојата Црква во светоста на твоето чудотворство и прими ја од нас не како наше добро дело, туку како наша надеж во тебе, затоа што ти имаш слобода да се застапуваш за нас.


Овој светител е наша ѕвезда Деница на црковно-народното небо на сиот македонски народ. Неговиот дух ги надминува сите земни прегради и ограничувања и сите нѐ сплотува во едно македонско семејство. Затоа, да живееме и работиме така, за да бидеме здраво тело со здрав дух. Драги верници, живејте чесно. Да не го посрамиме пред Господа нашиот застапник. Како што тој ги учеше дечињата и нашите предци да зрачат со чест и достоинство, да бидат ангели во тело, така и вие учете ги вашите деца во вашите домови, за да го продолжите учителството на свети Климент. Така, не само да гори кандилото пред иконата, туку и иконата и кандилото да зрачат во вас и да ги осветлуваат вашите добри дела, бидејќи во Евангелието се вели: „Така треба да свети пред луѓето и вашата светлина, за да ги видат вашите добри дела и да Го прослават вашиот Отец небесен!" (Мт. 5, 16) По молитвите на свети Климент, така нека биде. Амин.

 svklimzim2019 9

svklimzim2019 10

svklimzim2019 11

 svklimzim2019 15

 svklimzim2019 16

 svklimzim2019 21

 

 св. Климент Охридски Чудотворец
ман. „Свети Климент Охридски"
Плаошник - Охрид
08.08.2019 год.

http://www.dke.org.mk/index.php/3227-2019-12-08-11-34-31

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВО СТИЛОТ НА СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА

Митрополит Струмички Наум: ВО СТИЛОТ НА СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА

Сите сме жртви на суетата, помалку или повеќе. Забораваме дека гревот што го „препознаваме“ кај нашиот ближен, според Светите Отци, постои и во нас или е најчесто само наша проекција....

Митрополит Струмички Наум:  Фатени од гревот (31.07.2021)

Митрополит Струмички Наум: Фатени од гревот (31.07.2021)

Напорот да се дојде до Христос со надеж за исцеление, а наместо тоа јавно да ја слушне само причината за својата болест – гревот, и без помисла и негодување да...

 Митрополит Струмички Наум: Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? (24.07.2021)

Митрополит Струмички Наум: Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? (24.07.2021)

Што ли да речеме за посуптилната страст на умот, како што е демонската гордост, т.е. високото мислење за самите себе, односно суетата, преку која демонот нѐ држи заробени и преку...

БEСEДА  за трeзвeнoста на умoт

БEСEДА за трeзвeнoста на умoт

Бoг на живoтнитe им дал самo душа, затoа нe им дал слoбoда, туку Oн ги ракoвoди сo Свoјoт ум. На чoвeкoт Бoг му дал душа и ум, и сo умoт...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (17.07.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (17.07.2021)

Божји збор, Литургиски збор, збор во сила, соодветно, има веќе и оној што го просветлува својот ум преку дарот на умно-срдечната молитва; оној чиј ум невидливо богослужи пред олтарот на...

Митрополит Струмички Наум: АПОСТОЛСКО ПРЕЕМСТВО, ИЛИ СТАРОЗАВЕТНО?

Митрополит Струмички Наум: АПОСТОЛСКО ПРЕЕМСТВО, ИЛИ СТАРОЗАВЕТНО?

Светите Апостоли не служеле во велелепни храмови, туку во обични домови. Ние, денес, се натпреваруваме кој поголем храм ќе изгради, и покрај тоа што многу луѓе живеат во сиромаштија.Светите Апостоли...

Ретроспектива (2005-2020) - Митрополит Европски Пимен: „Беа двајца сосем различни луѓе“

Ретроспектива (2005-2020) - Митрополит Европски Пимен: „Беа двајца сосем различни луѓе“

Беа двајца сосем различни луѓе. Едниот прост рибар, а другиот еден од најучените во своето време. Еден крупен како карпа, друг многу ситен. Едниот со пламен карактер, а другиот кроток....

Александар Несторовски: Трета недела по педесетница 11/07/2021

Александар Несторовски: Трета недела по педесетница 11/07/2021

А ако ние сме од Бога и ако целиот матријален свет е од Бога, тогаш значи дека и се што доаѓа е од Бог. Затоа, да го напуштиме лицемерното верување...

МИТРОПОЛИТ СТРУМИЧКИ НАУМ: ЛОВЦИ НА ЛУЃЕ (03.07.2021)

МИТРОПОЛИТ СТРУМИЧКИ НАУМ: ЛОВЦИ НА ЛУЃЕ (03.07.2021)

И затоа, како што обичниот ловец треба да биде искусен за да го фати својот плен така и ловецот на луѓе, односно духовниот отец треба да биде опитен за да...

« »