логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Македонската православна црква - Охридска архиепископија, длабоко сочувствува со населението од населбите во Скопскиот регион, како и од другите населени места низ државата, кое настрада во невремето што го зафати главниот град, како и делови од Р. Македонија.    

Го молиме Семилостивиот Бог да ги прости душите на оние што ги загубија своите животи во оваа незапаметена временска непогода.       

Апелираме до сите православни верници, но и сите луѓе со добра намера – да го покажеме своето христијанско милосрдие и хуманост и да помогнеме на настраданите, без разлика на националноста и верската припадност.        

Во градските храмови на Скопската православна епархија, во вторник, по празничната Литургија, ќе бидат отслужени парастоси за сите загинати православни христијани во овој трагичен настан.Свештената историја на Православието ни сведочи дека при вакви несреќни собитија и околности, православните христијани се оддавале на пост и покајание, за да измолат од Бога милост и одминување на искушенијата. Затоа, наоѓајќи се на самиот почеток од чесниот Богородичен пост (кој почнува на 14 и трае до 28 август), ги повикуваме сите православни христијани на сенароден пост и покајание.      

Во претстојниот период, Македонската православна црква - Охридска Архиепископија ќе испрати и соодветна хуманитарна помош за настраданото население.

 

Извор: МПЦ-ОА

 

Друго:

Сега е особено време да го покажеме и докажеме своето милосрдие и да им погнеме да своите браќа и сестри во Христа, но и на сите други без разлика на каква и да е припадност....

Црковната општина при храмот "Свети Николај Чудотворец" во н. Аеродром, ги повикува своите верници, но и сите добронамерници, во следните два-три дена да донираат во храмот помош во храна и пијалоци, нова облека, финасиски средства, нови апарати за домаќинство, кои подоцна ќе бидат предадени во загрозените подрачја на Скопје.

Господ да благослови и да се смилува над сите нас!

Презвитер Бобан МитевскиВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

Ние луѓето живееме помеѓу спротивставеноста на денот и ноќта, помеѓу светлината и темнината. Многу поголеми од тоа се спротивностите помеѓу доброто и злото, помеѓу љубовта и омразата, гревот и добродетелта....

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Во самиот почеток од прочитаната свангелска приказна, нашиот Спасител Господ Исус ХРИСТОС ни покажува на кого ја наменил оваа парабола. Таа е упатена кон сите оние кои во себе се...

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Главната карактеристика, која го оформува профилот на луѓе каков што е фарисејот, е користењето на знаењето што останува по доволното чистење на енергијата на умот за судење и осудување на...

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Каква умилна слика ни претставува Сретението Господово! Старецот Симеон во раце Го држи Младенецот, спроти него – праведниот Јосиф и Пресветата Дева Богородица; во близина – пророчицата Ана, постничка и...

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

   Колкумина се навистина подготвени да се откажат од своето славољубие, од својата лажна слава; и колкумина се подготвени да изгледаат бедно или да служат за потсмев заради Господ Христос, и...

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Гноми постои и е поврзана со создадената ипостас, односно со човечката личност. Со овој термин се означува слободната падната волја на создадената ипостас – која, колебајќи се помеѓу доброто и...

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Сѐ нешто чекаме да се случи, па да преземеме некакви конкретни чекори кон подобрување на нашиот духовен живот. На пример, подобри услови за молитва.Или, чекаме работите во нашиот живот да...

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

За денот и часот на второто Христово доаѓање нe се знае, така ни вели Светото писмо, но со сигурност знаеме дека тоа ќе биде кога повторно во светот ќе царува...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

« »