логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Во периодот од 16-17 октомври 2015 г, во градот Дортмунд- р.Германија се оддржа гoлема  јубулејна прослава по повод 25 г.постоење на оваа црковна општина.
Празнувањето започна во петок навечер со свечена Вчерна богослужба со која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г.Пимен со повеќе свештеници од Европската Епархија.


Во склоп на овој јубилеј се одржа и Европско свештеничко собрание на кое се дискутираше за многу конкретни и важни работи .


Во саботата на 17.10.2015 се отслужи св.Архиерејска Литургија   со која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г.Пимен и  свештеници од Европската Епархија.Многуброен верен народ од Северна Рајна Вествалија присуствуаа на светата Богослужба и многу верници и дечиња ,пристапија кон светата Причест.
Во својата свечена торжествена проповед не се криеше и радоста на г.Пимен кој порача ,,Ова дело е достојно за секаква почит и треба  да продолжи и понатаму со многу јубилеи и со уште поголеми успеси а  гледајки се повеке млад народ на светите Богослужби верувам дека така и ке биде!
Јубилејот беше збогатен и со културно-уметничка програма , на која се доделија благодарници на сите досегашни фамилии кои непрекинато го помагаат развојот на Црковната Општина.


Добрата соработка со германските власти се покажа и на дело бидејќи присуството на г.Торстен Клуте -Државен секретар на Северна Рајна Вествалија ,градоначалникот на општина та Дортмунд-Шарнхорст г.Хајнц Пастерни,членови на бундестагот г-га Сабине Пошман и г.Рудигер Шмидт,и други само покажува колку добра соработка имаме и тие не почитуваат како народ.
Добрата македонска музика не изостана и овој пат .
Прекрасно беше да им се види лицата на најстарите како си спомнуваа за годините наназад ,како со мака сето овова го создале ,а уште поголема беше нивната радост гледајке се повеке млади лица кои веруваме дека еден ден ќе бидат на нивните места.
По делата се познаваат луѓето,токму така и овој пат не беше заборавен покојниот свештеник , кои сите го знаат како дедо Ацо и во негова чест беше изработен портрет кој ќе ги краси просториите на Црковната Општина.
Радоста е радост само кога е потполна, со голем број на верници на светите Богослужби и со меѓусебна дружба, комуникација и искрено пријателство.Во нашата Црковна Општина е токму така ,секој и во се ,е подеднакво ист.
Да му благодариме на Бога за се и да дочекаме уште многу вакви радости !

известува отец Душко Пецов -парохиски свештеник во МПЦО- св.Кирил и Методиј, Дортмунд

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

« »