логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Во периодот од 16-17 октомври 2015 г, во градот Дортмунд- р.Германија се оддржа гoлема  јубулејна прослава по повод 25 г.постоење на оваа црковна општина.
Празнувањето започна во петок навечер со свечена Вчерна богослужба со која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г.Пимен со повеќе свештеници од Европската Епархија.


Во склоп на овој јубилеј се одржа и Европско свештеничко собрание на кое се дискутираше за многу конкретни и важни работи .


Во саботата на 17.10.2015 се отслужи св.Архиерејска Литургија   со која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г.Пимен и  свештеници од Европската Епархија.Многуброен верен народ од Северна Рајна Вествалија присуствуаа на светата Богослужба и многу верници и дечиња ,пристапија кон светата Причест.
Во својата свечена торжествена проповед не се криеше и радоста на г.Пимен кој порача ,,Ова дело е достојно за секаква почит и треба  да продолжи и понатаму со многу јубилеи и со уште поголеми успеси а  гледајки се повеке млад народ на светите Богослужби верувам дека така и ке биде!
Јубилејот беше збогатен и со културно-уметничка програма , на која се доделија благодарници на сите досегашни фамилии кои непрекинато го помагаат развојот на Црковната Општина.


Добрата соработка со германските власти се покажа и на дело бидејќи присуството на г.Торстен Клуте -Државен секретар на Северна Рајна Вествалија ,градоначалникот на општина та Дортмунд-Шарнхорст г.Хајнц Пастерни,членови на бундестагот г-га Сабине Пошман и г.Рудигер Шмидт,и други само покажува колку добра соработка имаме и тие не почитуваат како народ.
Добрата македонска музика не изостана и овој пат .
Прекрасно беше да им се види лицата на најстарите како си спомнуваа за годините наназад ,како со мака сето овова го создале ,а уште поголема беше нивната радост гледајке се повеке млади лица кои веруваме дека еден ден ќе бидат на нивните места.
По делата се познаваат луѓето,токму така и овој пат не беше заборавен покојниот свештеник , кои сите го знаат како дедо Ацо и во негова чест беше изработен портрет кој ќе ги краси просториите на Црковната Општина.
Радоста е радост само кога е потполна, со голем број на верници на светите Богослужби и со меѓусебна дружба, комуникација и искрено пријателство.Во нашата Црковна Општина е токму така ,секој и во се ,е подеднакво ист.
Да му благодариме на Бога за се и да дочекаме уште многу вакви радости !

известува отец Душко Пецов -парохиски свештеник во МПЦО- св.Кирил и Методиј, Дортмунд

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Преображение Господово (18.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Преображение Господово (18.08.2022)

Кога би ги прашале луѓето во црква, кои го празнуваат денешниот празник, зошто сме собрани овде, тие веднаш би одговориле дека денес е Преображение Господово. Не велам дека одговорот не...

Свети Григориј Палама: Беседа на Преображението

Свети Григориј Палама: Беседа на Преображението

На Гората имало осум, но се гледале само шестмина: тројца – Петар, Јаков и Јован, кои се искачиле заедно со Исус, ги виделе како со Него стојат и разговараат Мојсеј...

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Мојсеј влегол во тој облак и му било дозволено да разговара со Бога како пријател со пријател; му било дозволено да види како Бог поминува покрај него, сè уште без...

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

« »