логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Избор од фејсбук страната на презвитер Горан Стојчевски

20-ти мај, лето Господово 2015

Владимир Божинов:  „Мислам дека нашиот христијански проблем е во тоа што не сме посветени на нашата основна задача, а тоа е очистувањето на срцето од страстите и просветлувањето на умот што се препознава по дарот на молитвата на срцето или како што вели св. Григориј Богослов (отприлика) очисти се, просветли се, научи се, омудри се себеси па потоа другите, цел преку која бескрајно повеќе ќе му помогневме на овој свет ако навистина го љубевме.

Наместо тоа, христијани се поделиле по политички партии и не се поднесуваат едни со други. Тоа се препознава во едностраноста и во немањето самокритичност - кај тие на кои припаѓаме, се` ни е бело, а кај другите, се` ни е црно. Гледано од страна, многу провидно и недостојно за христијани. Самите се лажеме ако мислиме дека на тој начин Му служиме на Бога„.


Goran Stojchevski:  "Со Христови очи да го гледаме светот и ближниот, а не со очите на политичарите кои пак ќе најдат компромис со светот кој лежи во зло. Нашата цел не да бегаме од светот како ескаписти и поразени, Христос го победи светот на Крстот и со Воскресението кое друго сведоштво ни треба.

Владимир Божинов убаво вели нашата цел е прво себе да се преобразиме во Христа па така живеејќи со Христа ќе го преобразиме и светот макар биле и политичари. Монаштвото не е бегство од светот туку продолжување на маченичкиот етос во Црквата, ако го прогласиме монаштво или себе за луѓе кои бегаат од светот исто како да речеме немало Воскресение, скраја да е.

Прво себе да се преумиме, очистиме од страстите и обожиме, а потоа таа состојба ќе премине на светот, вака политичката состојба се пренесува на нас, и тоа е обратен, погубен процес".


Vojka Dostinova:  „На крај, пак тие ќе си се договорат, а нам ќе ни остане само гревот на поделбата и нељубовта заради што не можеше никој да не` препознае како Христови ученици„.

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Современоста на подвигот - Старец Георгиј Капсанис

Современоста на подвигот - Старец Георгиј Капсанис

Словото на пастирското расудување и човекољубие дозволува, па дури и наложува практикување на подвигот, под услов подвигот да не се сведи на еден вид седатив, туку да го задржи карактерот...

БEСEДА  за нeизмeрната Христoва љубoв

БEСEДА за нeизмeрната Христoва љубoв

Христoвата љубoв штo гo надминува сeкoe знаeњe! Нe oд Бoжјиoт разум, туку oд чoвeчкиoт разум, пoмрачeн и oзлoбeн oд грeвoт. Бидeјќи Бoжјиoт разму e рамeн на Бoжјата љубoв и ниeднo...

 Митрополит Струмички Наум: Недела на светиот Апостол Тома

Митрополит Струмички Наум: Недела на светиот Апостол Тома

Желбата на Апостолот Тома да ги допре раните на воскреснатиот Богочовек Исус Христос не е неверие, туку природен и спасоносен копнеж на секој човек да Го познае Бог од опит,...

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Светлината во темнината на гревот и очајот свети, и мракот на отпадништвото и смртта не ја опфати.Имаше еден човек по име Јован, пратен од Бог – немаше од него поголем,...

 Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Оние што преку доброволни подвизи или мачеништво ќе влезат преку своето очистено срце во Царството Небесно – внатре во себе, преминуваат од смрт во живот – уште сега, и на...

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

Сo тoа сака да пoкажe дeка и кoга ги изгoвара Свoитe збoрoви, и кoга ги изгoвара прoрoчкитe збoрoви, сeкoгаш гo гoвoри самo Свoeтo. Да пoкажe дeка и тoгаш Oн гoвoрeл...

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Христос нѐ потсетува сите дека нашето Царство не е од овој свет и дека во овој живот нѐ очекуваат и страдања. Со оваа вистина треба да сме начисто и да...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

« »