логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 04.jpg

Посета на Првата дама со сопругите на Амбасадорите во Р.М.

01.jpg

18 април 2015 лето Господово

02.jpg

03.jpg

05.jpg

04.jpg

Среде радоста на овие пасхални денови, во завршницата на светлата и света седмица, Бигорската обител ја израдува посетата на многу почитуваната пријателка на манастирот и сопруга на Претседателот на државата, г-ѓа Маја Иванова, и нејзините ценети гостинки – сопруги на повеќе резидентни Амбасадори на Италија, Полска, Романија, Руската Федерација, Словачка, Словенија, Шведска, Украина, САД и Швајцарија. Оваа срдечна посета беше дел од иницијативата на г-ѓа Иванова да ги запознае своите гостинки со духовната и културна традиција и убавините на нашата земја. Беше тоа и една убава можност пред останатите сопруги да ги промовира вредностите на нашето православно предание, живиот дух на верата предаден во наследство од предците. Гостите со големо задоволство и восхит учествуваа во прошетката низ манастирот, предводена од страна на економот, отец Доситеј, по што следеше и посета на метохот посветен на св. Георгиј Победоносец во Рајчица, каде беа гостољубиво пречекани и од монашкото сестринство.

Во своето кратко обраќање до присутните монаси, гости и новинари г-ѓа Иванова истакна дека оваа посета е израз на нејзината желба со своите драги пријателки, сопруги на истакнати амбасадори кај нас, да ги сподели убавините и прекрасните духовни искуства што ги доживела во нашите два манастири:

06.jpg

- Можеше да се види восхитот на лицето од моите гости од убавината на овој манастир, од неговата архитектура, од фрескосликарство, од резбата и од духовноста што зрачи на сите страни од ова древно македонско светилиште. Ова го сметам и како промоција на мојата земја Република Македонија со сите нејзини културни, историски и духовни вредности. Од ова свето место сакам да испратам една порака до сите млади, до идните генерации да ги чуваат и негуваат историските, културните и духовните вредности што се нераскинлив дел од нашата историја и култура - вели Иванова.

07.jpg

08.jpg

Извор. Бигорски манастир

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

« »