логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Молитва за застапништво 

sv.serafim.sarovski.jpgО голем угоднику Божји, преподобен оче наш Серафиме,
погледни од горната слава на нас скрушените и немоќните,
обременети со многу гревови, кои ја бараме твојата помош и утеха. Погледни на нас со својата благост и помогни ни непорочно да ги зачуваме заповедите Господови, православната вера цврсто да ја одржиме, покајание за своите гревови усрдно на Бога да Му принесеме, благодатно да напредуваме во христијанската побожност и да бидеме достојни за твоето молитвено застапништво пред Бога за нас.
Светителу Божји, услиши не нас кои ти се молиме со вера и љубов и не презирај не зошто нас ни е потребно твоето застапништво сега и во часот на нашето упокојување. Помогни ни нас и заштити не со твоите молитви од злобните напади на демоните, нека нивната сила не не надвладее, туку да се
удостоиме со твоја помош да го наследиме блаженството на рајската обител. Сега на тебе ја полагаме сета наша надеж оче милосрден, биди ни и нас вистински патеводител кон спасението и поведи не кон невечерната светлина на вечниот живот.
Со богопријатното застапништво твое, пред престолот на Пресвета Троица заедно со сите светии, да го славиме и пееме пречесното име на Отецот и Синот и Светиот Дух сега и секогаш и во сите векови. Амин!

 

 

Превод: З.ППоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2977
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2811
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…