логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

TViTer365

Змија се вовлече во близина на пилата и се пресече на неа. Таа се сврте наоколу и го гризна дрвосечачот и уште повеќе се повреди. Не разбирајќи што и се случува и мислејќи дека тестерата ја нападнала, решила да се замота околу неа и да ја задави со телото, стискајќи  колку што може. Таа го загуби нејзиниот живот.


Понекогаш реагираме од лутина или неправедно осудуваме некого, не сфаќајќи дека самите се повредуваме. Во животот подобро е да игнорирате некои ситуации, луѓе и навреди, бидејќи последиците можат да бидат големи и катастрофални. Затоа Бог не учи да простуваме.
П.С.
Гневот, гневот и дрскоста не уништуваат.


 

24ти август 2022лето Господово

 

Избор: ФБ профил


A snake crawled up near the saw and cut itself on it. She turned around and bit the lumberjack and hurt herself even more. Not understanding what was happening to her and thinking that the tester had attacked her, she decided to wrap herself around her and strangle her with her body, squeezing as hard as she could. She lost her life.
Sometimes we react out of anger or condemn someone unjustly, not realizing that we are hurting ourselves. In life, it is better to ignore some situations, people and insults, because the consequences can be great and catastrophic. That's why God teaches us to forgive.
P. S.
Anger, anger and insolence are destroying u
s.

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3412
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3241
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…