логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Видение на Схиархимандрит Гаврил Зирјанов(1844-1919)

3.angeli.so.truba


Ученик на преподобниот Амвросиј Оптински, еднаш на Светата Литургија, за време на претворањето на Светите Дарови, бил удостоен со благодатно видение. Старецот раскажува како на горното место во олтарот Го видел Христа Спасителот опкружен со мноштво архангели, херувими и серафими. Ангелите лебделе околу Христа одозгора и одоздола, лево и десно. Околу Господа се распоредил соборот на светите пророци, апостоли, преподобни, маченици, архиереи и сите светии.

Целото небо било исполнето со ангели и светители. Сите стоеле со приклонети глави завртени кон Господа. Рацете пак ги држеле прекрстени на градите.
Ангелите и светителите биле во голема побожност, страв и молк и како да се наситувале од бесѕелесната-розенкаста светлост, која излегувала од Спасителот и од Неговите рани. Таква светлост од Христовите рани паѓала врз Светите Тајни кои се наоѓале на престолот.


Друга пак светлост се простирала кон небесните височини. Според зборовите на старецот таа била нежно-сјајна, со неискажлива убавина. И кон неа бил завртен Спасителот Кој Самиот Себе Се принесувал на жртва.


Кога отецот Гаврил си дошол при себе забележал дека неговата уста ги изговара зборовите:
"И НАПРАВИ ГО ОВОЈ ЛЕБ ЧЕСНО ТЕЛО НА ТВОЈОТ ХРИСТОС. АМИН. А ТОА ШТО Е ВО ОВАА ЧАША  ЧЕСНА КРВ НА ТВОЈОТ ХРИСТОС. АМИН. ГИ ПРЕТВОРИ СО ТВОЈОТ СВЕТ ДУХ. АМИН. АМИН. АМИН.
Од страв  и трепет старецот заплакал.


Подоцна отец Гаврил не можел да служи Света Литургија без солзи толку големо влијание оставило на него видението на Жртва Христова принесена за сите луѓе.
Штом старецот ќе изговорел:
"ТВОИ ОД ТВОИТЕ, ТЕБЕ ТИ ПРИНЕСУВАМЕ ЗА СИТЕ И ЗА СЀ"
неговиот глас се прекинувал. Од очите почнувале да му течат солзи и тој потполно се одвојувал од земно, предавајќи се на духовно доживување и побожна молитва.

Понекогаш отец Гаврил не можел да го задржи својот плач и тогаш, мешајќи се со пеењето на народот, од олтарот се слушало неговото плачење кое ги потресувало душите на оние што се молеле на службата.

 

Извор:

МАНАСТИР СВ.ГАВРИЛ ЛЕСНОВСКИ

13ти декември 2020 лето Господово

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1346
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1615
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1469
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…