логоFacebookTwitterYouTubeeMail

3.angeli.so.truba 

Љубов која се граничи со бесконечност

Повеќето од луѓето се вљубуваат во другиот затоа што сеуште доволно не го познаваат. Со други зборови, тие се вљубуваат во тајната, во непознатото, во надежта за личност која ќе им ги исполни копнежите. Затоа многумина за краток период ја губат љубовта и ентузијазмот со кои започнале да го градат заедништвото со другиот. Нивната врска започнала на погрешен начин и останала таква a егоцентричната измама на себичноста на крај го предизвика раздорот.

Затоа луѓето се разделуваат откако ќе се “оладат” едни од други. Запознавањето со другиот ги разочарало. Очекувале едно, а добиле друго. Тие очекувале другиот да биде според нивната мера и тежина. Но, не е тој виновен, ние сме самите виновни. Многу пати во една врска само сакаме, без да даваме, и постојано бараме да ја задоволиме нашата волја и нашето его. Така и се разочаруваме, затоа што егоцентризмот не ни дозволил да прифатиме дека другиот не е совршен, дека нашето его не е совршено. Разочарани сме што ја потрошивме нашата среќа во рамките на нашата хедонистичка покорност. Затоа и не успеваме да живееме богоугодно. Нашите животи стануваат потврда за лесноумието што нè совладало. Една љубов полна со осаменост. Празнина која била предизвикана и одржувана од нашата неконтролирана себичност. И љубовта и врската веќе изгледаат како непријатели. И себеоткривањето кон другиот како стапица. Меѓутоа, тоа не е секогаш така.

 3.angeli.so.truba

Постојат и луѓе кои, колку повеќе напредуваат во запознавањето, толку повеќе придодаваат на љубовта. И нивната емоција се менува и станува Љубов. Врска на взаемно проникнување и спокој. Во тој однос започнува да се раѓа чувството за потреба од другиот. За моментот на„несуштествување“ без другиот. Ова е начин на живот согласно Троичниот праобраз. Затоа, на овие луѓе не им е потребно материјалното за да бидат среќни. Задоволни се од допирот на нивните очи. Сè додека можат да му кажат на другиот: „Ти благодарам што ми дозволи да те сакам“. Тие стануваат креатори на сопствените животи. Тие го живеат животот во единство со другиот. Смртници, кои сепак ја вкусиле слободата на Вечноста. Тогаш законите се поништуваат а оклопот на правото ја губи својата сила. Нема повеќе граници бидејќи впечатокот на врската е неограничен. Подобен на Троичната сила на љубовта. Односот со другиот станува благослов, а не проклетство, дури и ако другиот е несовршен. Сепак, сето ова бара скромно срце ослободено од потребата за само-обожение. Потребна ни е Благодатта која што „слабиот го лекува а ги покрива недостатоците “. Бог суштествува како однос помеѓу Лица, и човекот е повикан да се спаси, т.е. да се исполни преку неговото учество во тројниот однос Бог-човек-ближен.

3.angeli.so.truba


Автор: архим. Павел Пападопулос


 
За Преминпортал превел Симеон Стефковски

 

 13ти декмври 2020 лето Господово

На празникот на светиот апостол Андреј Првоповиканиот   

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1366
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1641
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1496
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…