логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Одејќи од светата Гетсиманија кон Елеонската гора, наидуваме на манастирот на авва Аврамиј, што го основал самиот авва Аврамиј. Тој потоа, по Евдоксиј, станал игумен на новата црква посветена на сефалната Богородица и секогаш Дева Марија. Во тој манастир на великиот Аврамиј, во времето кога го посетивме, игумен беше некои авва Јован од Кизик. Ние го прашавме за следново:

„Како може да стекнеме добродетели?“ – а старецот ни одговори:

„Кога некој сака да стекне некоја добродетел, тој не може тоа да го постигне додека првин не го замрази соодветното зло, кое е спротивно на таа добродетел.

Така, на пример, ако сакате да здобиете дар на солзи, замразете го смеењето.

Ако сакате да здобиете понизност, замразете ја гордоста.

Сакате ли воздржливост од храна, замразете го стомакоугодувањето.

Сакате ли целомудрие, замразете ги телесните насладувања.

Сакате ли сиромаштво, замразете го богатството.

Сакате ли да бидете милостиви, замразете го среброљубието.

Кој сака да живее во манастир, првин нека ги замрази средбите со надворешниот свет, дури со некогашните свои домашни, дури и со своите роднини.

Кој сака да живее во пустината, нека ги замрази градовите, кој сака да живее во тихување, нека го замрази празнословието.

Кој сака да го заузда својот гнев, нека го заузда дружењето со световните луѓе.

Кој сака да го задржи својот јазик, нека ги затвори своите уши за да не слушаат премногу (нешта).

Кој сака постојано да има страв Божји, нека го замрази угодувањето на телото и нека ја засака тегобата и тешкотиите на животот, и дури тогаш ќе може искрено да Му послужи на Бога“.

 

Извадок од: „Духовни полиња“, Јован Мосх.

 

Извор: https://crkvaveles.wordpress.com/2013/07/22/steknuvanje-dobrodeteli/

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3119
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2954
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…