логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Хозрој, персискиот крал, покрај себе немал ниту еден советник, кој отворено би му ја кажал вистината. Сакајќи да има некој, кој отворено и слободно би зборувал, бил воодушевен кога слушнал за некој старец Елаим, кој пишувал книги и преку нив ја прикажувал голата вистина. Тој веднаш наредил да го доведат Елаима, па повикал уште деветмина од своите најверни слуги и им рекол: „Кажете ми отворено што мислите за мојата слава?“ На оној, кој ќе ми ја каже вистината, му ветувам прстен украсен со дијаманти“. По овие зборови тој им покажал 10 прстени украсени со дијаманти. Деветте негови слуги, еден по еден, го кревале до небесата, како најголем владетел и херој на историјата. На секого од нив кралот му дал по еден прстен. Само стариот Елаим молчел. Кога го запрашал кралот зошто молчи, зарем не сака и тој да добие прстен, старецот одговорил: „Може да се купи ласкањето, но не и вистината. Вистината не се продава“. – „Тоа ти е добро, ама кажи ми отворено што мислиш ти за мене? – Запрашал кралот.

– Еве што мислам. Ти си мој господар и мој крал, но и покрај тоа ти си смртен човек, кого што Бог го создал за да ги усреќи своите поданици.

Овие зборови го исполниле кралот со радост. Тој не му дал прстен на старецот, туку го замолил да му биде пријател. Утредента тој ги прашал своите службеници дали им се допаѓаат прстените.

Прстените ни се помили од животот, ама мораме да му забележиме на Вашето Височество дека трговецот ве измамил.

Како тоа? – Прашал кралот.

Дијамантите се лажни. – Одговориле тие.

Зарем вие мислите дека јас не го знам тоа? Ги прашал кралот, смеејќи се. Вие ме опсипавте со лажни пофалби, а јас ви платив со лажни камења. Ви вратив со иста мерка. – Од тој ден престанало ласкањето во дворецот на Хозрој

Извор: Бигорски манастирВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1373
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1662
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1503
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…