логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Двајцата свеќоносци се дел од сите три входа (на Вечерна, на мал и на голем – на Литургија), кои, пак, го означуваат доаѓањето на Спасителот. На Вечерната, свештеникот го изобразува Исуса Христа. Входот го символизира Неговото воплотување, а царските двери – Пресвета Дева, за што пророчки предвестил Господ преку пророк: „оваа врата ќе биде затворена, не смее да се отвора и ниеден човек нема да влезе низ неа, оти Господ Бог Израилев влегува низ неа и таа ќе биде затворена.“ (Језекиил 44, 2). Поради тоа на царските двери обично има икона на Благовештението.

Малиот вход означува почеток на проповедта на Спасителот за Царството Небесно. Поради тоа, ѓаконот го носи напред светото Евангелие. Големиот вход го означува доброволното одење на Исус Христос на Крстната смрт, за да ја принесе Искупителната жртва. За време на Божесвената литургија во спомен на тоа се принесува бескрвна жртва. Ако богослужбата е соборна, тогаш свештениците што сослужуваат носат крст, копје и лажичка или нешто друго.

Двете свеќи за време на сите три входови ја символизираат светлината на Христовото учење.

Јеромонах Јов Гумеров


Извор: http://agapi.mk/shto-oznachuvaat-zapalenite-sveki-na-vhodot/Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2877
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2689
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…