логоFacebookTwitterYouTubeeMail

crkva.porta.jpg

 Не го одвраќај Лицето Свое од слугата Твој, зашто сум во неволја, брзо услиши ме, слушни ја душата моја и избави ја. Нека ми помогне, Боже, Твоето спасение. Нека видат бедните и нека се развеселат. Барај Го Бога и душата твоја ќе живее.
Вечерна, четврта седмица од постот

 Поуки на светите отци: На човекот е својствено да падне и по секој пад да стане. Но на ѓаволот и само на ѓаволот му приличи да не станува кога ќе падне.
 Свети Јован Лествичник

 Како кандило светлоносно кое што на помрачените им се јави, Светата Дева ја гледаме: зашто оган невештествен палејќи, сите во мудрост Божествена ги води, со блесок умот го просветува и честена е со восклици вакви: Радувај се!
Од Акатистот на Пресвета Богородица

 Молитва:
 Господи, Те молиме, не одвраќај Го Лицето Твое од нас... Сепак, колку пати, Господи, го одвраќаме лицето свое од Тебе грешејќи секој ден и секој час... безброј пати! Но, покажи ни го, Господи, бескрајното милосрдие Твое зашто настојуваме да Те љубиме со сиот свој ум, срце и душа. Амин.

 Читање од Светото Писмо:
 Исаија 29, 13-23
 Битие 12, 1-7
 Соломонови Изреки 14, 15-26

 Созерцание: Затоа рече Господ: овој народ со устите свои Ме почитува, а срцето им е далеку од Мене...
Исаија 29, 2

Подготви: А.Л.

 

Посети: {moshits}Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3109
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2946
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…