логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

 Што ќе Ти принесам, Христе? Ти си ни дарувал да се поклониме на Твојот Чесен Крст, на кој е пролеана Твојата пресвета Крв, на кој Твоето Тело со клинци беше приковано. Со љубов го целиваме и Ти благодариме.
Утрена, Крстопоклнона Недела

crkva.zime2.jpg
 

Поуки на светите отци: Да не чекаме до утре, зашто не знаеме што ни носи утрешниот ден, ниту да велиме дека ќе ја победиме гревовната навика постепено, зашто тоа „постепено“ никогаш нема да се соврши...
 Свети Јован Златоуст

 Молитва:
 Господи Исусе, ветивме дека ќе Ти служиме до крајот. Помогни ни, Господи, да го разбереме вистинското значење и духот на пожртвуваноста, зашто го предаваме своето тело, ум и срце, Тебе да Ти служат. Твојот Чесен крст секогаш нека ни биде укрепување и вдахновување наше. Амин.

 Читање од Светото Писмо:
 Исаија 11, 10-16; 12, 1-12
 Битие 7, 11-24; 8, 1-3
 Соломонови Изреки 10, 1-22

 Послание до Римјаните 8, 28-29
 Свето Евангелие по Лука 4, 16-22

 Созерцание: А знаеме дека на оние кои Го љубат Бога, Он на сите им помага на добро.
Послание до Римјаните 8, 28

Подготви:А.Л.

Посети:{moshits}

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3199
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3040
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…