логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

crkva.grdba.jpg
 Ние, кои во тебе веруваме, ја знаеме ризницата на Твоето неизмерно милосрдие, Владико. Со блудниот син, најискрено паѓаме ничкум пред Тебе. Прими нè нас грешните, кои прибегнуваме кон засолништето Твое, зашто нема грев, милосрден Господи, кој го надминува Твоето Човекољубие.
Утрена, втора недела од Постот

 Поуки од светите отци: Него единствено ќе Го љубите, Нему единствено ќе Му се поклонувате со својот ум и со своето срце и со својата сила; а Неговите зборови и заповеди, срцата ваши ќе бидат подготвени да ги извршат...
Свети Григориј Палама

Молитва:
Господи, засили ја нашата надеж да ги положиме сите свои грижи на Тебе, знаејќи дека Ти нè љубиш и за нас се грижиш. Помогни ни да ги исповедаме гревовите во смирение и вера, за обновени да Ти се вратиме. Амин.

Читање од Светото Писмо:
Исаија 5, 7-16
Битие 4, 8-15
Соломонови Изреки 5, 1-15

  Созерцание: Господ Саваот (Саваот = евр. Господ над војските, заб. на прев.) се возвеличи во суд, светиот Бог ќе ја соопшти светоста Своја во правда.
Исаија 5, 16

 

Подготви: А.Л. 

 

Посети:{moshits}Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3412
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3241
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…