логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

ISIHASTI

Исихастичкото Предание


Исихастичкото Предание е суштината на Православната Црква и основата на животот на православниот христијанин.

Да се потсетиме на житието на св. Григориј Палама: „Во Веријската пустина тој стана близок со еден едноставен Старец, безмолвникот Јов. Еднаш, слушајќи го св. Григориј, кој ја истакна мислата дека, не само подвижниците, туку и сите христијани треба да се молат постојано, тој не согласувајќи се со него тврдеше дека непрестајната молитва е должност само на монасите, не и на мирјаните. Св. Григориј Палама, не сакајќи да го навреди Старецот, а воедно избегнувајќи го многусловието, премолчи. Но штом Јов се врати во својата келија и почна да се моли, му се јави ангел, и му рече: ‘Старче, не се сомневај во зборовите на Григориј, тој ја кажа вистината, и ти треба така да размислуваш, и истото да го пренесеш на другите’.“

Исихастичкото Предание во себе го вклучува не само практикувањето на Исусовата молитва, туку и целиот спектар на духовниот живот – борбата за чистење од страстите и здобивањето на добродетелите.

Ако го изгубиме допирот со исихастичкото Предание, ние (мирјаните и монасите) ќе се изгубиме на патот кон спасението, а можно е и да заталкаме во слепата улица на западно-христијанските доктрини. На пример, може да се нурнеме во пиетизмот – учењето според кое ние ќе бидеме спасени поради нашите добри дела. Погибелното во овој пристап е самооправдувањето кое го попречува нашето спасение. Или, пак, во најразлични други девијации кои ја преплавија западната црква, или отфрлувањето на боговдахновеното Свето Писмо.

Противотров за нагрдувањето на црковниот живот е исихастичкото Предание. Во него се содржи стремежот за чување на умот во трезвеност за да можеме со помошта на Божјата благодат да се исчистиме од страстите и да бидеме добродетелни. Тогаш нашето срце ќе биде подготвено во него да се всели Христос. Самиот Спасител вели: „зашто кој Ме љуби Мене, ќе ги исполнува Моите зборови; и Мојот Отец ќе го возљуби, и ќе си направиме живеалиште во него“.

Јеромонах Лука Григоријатски


Извор: МПЦ-ОА

 Evpraksija.Bozik13.jpg

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1111
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1050
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…