логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 Истражувањето спроведено во лабораторијата на медицинско - биолошките технологии НИИ за индустриска и морска медицина, станале вистинска сензација - пишува во весникот 'ЖИВОТ”. Научниците експериментално докажале дека крсниот знак ги убива микробите и ги менува оптичките особини на водата.

          - " Потврдивме дека древниот обичај храната и пијалакот да се крстат пред јадење, има длабок мистичен смисол" - вели физичарката Ангелина Малаховска. - Зад тоа се крие практична корист: храната се очистува буквално во миг. Тоа е чудо кое се случува секој ден.

          Своите истражувања за силата на крсниот знак оваа физичарка ги спроведувала 10 години и резултатите се феноменални: откриени се единствени бактериолошки својства кои водата ги поседува после осветувањето со молитва и крсниот знак. Откриена е нова особина на Божјиот збор да ја преобразува структурата на водата, зголемувајќи ја нејзината оптичка густина во ултравиолетовата област.

            За тимот физичари, самата можност на тие истражувања постанала чудо: тие не биле финансирани, туку својата работа ја работеле бесплатно нудејќи им на луѓето можност да ја почувствуваат исцелителната Божја сила.

            Научниците го провериле дејството на молитвата “Оче наш' и на крсниот знак врз патогени бактерии. Земени се примероци вода од разни места: бунари, реки, езера. Сите примероци содржеле златна стафилокока и уште еден вид секогаш присутна бактерија. Се покажало дека после прочитаната молитва Оче наш и осенувањето на водата со крсниот знак, таа количина штетни бактерии се намалувала за 7,10,100 па дури и 1000 пати. Според условот на експериментот, молитвата ја читале и оние кои веруваат и оние кои не веруваат; покрај се, бројот на патогени бактерии се намалувал во споредба со контролните вредности.

            Исто така е воочливо и благотворно влијание на молитвата врз човекот: кај сите испитаници се стабилизирал крвниот притисок и се подобрени резултатите од анализата на крвта. Восхитуваки е фактот дека показателите се менувале во точно потребниот правец за исцеление: притисокот кај хипотониците се зголемувал, а кај хипертониците се намалувал. Исто така е приметено дека ако човек неправилно се прекрсти тогаш и резултатите изостанувале. Бидејќи човечкиот организам се состои нешто повеќе од 2 третини вода, тоа значи дека при создавањето Бог во нас вградил таков систем од физички канали, кој ги регулира сите биохемиски процеси во организмот и кој јасно го препознава името на Исус Христос.

            Може да се каже дека крсниот знак е генератор на светлината. Оптичката густина на водата не се променила при ниту една друга положба на прстите освен со крсниот знак.

Навистина - "според верата ваша - нека ви биде"! АМИН! 

Извор:храм Св. Спас - Драчево

Посети: {moshits} Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Ноември 29, 2022
1926.Sava.SHumanovich

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот факултет на Универзитетот во Белград, во рамките на дводневната научна конференција во изминатиот викенд, истакнати експерти од Србија, Хрватска, Северна Македонија и Франција…
Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Јул 24, 2022 Друго од култура 615
TViTer319
Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 936
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 1014
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022)

    Некаде во своите дела светиот Старец Јосиф Исихаст вели: „Ако не ја достигнеш благодатта Божја во најголема мера, не сметај се себеси за потполн човек“. Си велам, само потполн...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Во Црквата не постои надворешен, т.е. научен критериум за познавање на Вистината – Христос, туку постои внатрешен, аскетско-исихастички (молитвен) критериум, преку кој лично и опитно Го познаваме Христос Вистинскиот Бог.Кога...

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Животот на Златоуст бил тежок и бурен. Тоа е живот на подвижник и маченик. Меѓутоа, Златоуст не се подвизувал во својата келија, ниту пак во пустина, туку сред животната таштина,...

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Градот војува сам со себе, завојувал сам со себе, се гази од своите сопствени нозе, се руши од своите сопствени раце, одекнува од своите сопствени извици. Она што е кај...

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

« »