логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Во МСУ изложба на македонски енформел дела во сликарството и скулптурата

Скопје, 10 април (МИА) - Музејот на современа уметност (МСУ) во рамки на одбележувањето 45 години постоење денеска отвори изложба „Енформелот во сликарството  1959-1966“ и „Енформелот во скулптурата  1960-1970“. Изложбата со 89 слики на 23 уметници и 60 скулптури од шест автори ја отвори министерката за култура Елизабета-Канческа-Милевска.

Енформелот како уметнички правец се карактеризира со  напуштање и деструкцијата на фигурата. Во сликарството во Македонија почнал во доцните 50-ти години на минатиот век, следен и со напорот да се напушти дводимензионалноста, плошноста на сликата и таа да се доближи до нејзината вистинска, реална, физичка и материјална природа.

Автори на поставката се кустос-советниците во МСУ - Лилјана Неделковска, за енформелот во сликарството, и Марика Бочварова-Плавевска, за енформелот во скулптурата. Енформелот, како што истакнуваат тие, има значајни консеквенци во историјата на македонската уметност. Некои уметници - од Родољуб Анастасов, Александар Јанкуловски, Петар Мазев до Ристо Калчевски, Димитар Кондовски, Томо Шијак го доведоа до прашање не само светот на репрезентацијата туку и смислата, значењето на самата слика - масло на платно.

- Енформелот како уметнички правец во Македонија  ги профилира македонските уметници, независно од светските тенденции во оваа област. Тие се движат по сопствени патеки, го бараат сопствениот уметнички израз и својата слобода во уметноста и храбро чекорат кон светот, кон афирмирање на своето творештво во интернационални рамки, истакна министерката Канческа-Милевска.

Директорка на Музејот на современа уметност Елиза Шулевска соопшти  дека овој голем проект ќе биде претставен во Хрватска. Таа ја посочи  поддршката од Министерството за култура за оваа изложба, но и за други проекти во изминатиот период. МСУ беше домаќин на изложби на дела од врвни уметнички имиња на современото ликовно творештво, како Јан Саудек и Виктор Вазарели. хс/са/14:36


 Министерката за култура Елизабета-Канческа-Милевска:

Почитувана г-ѓа Елиза Шулевска, директор на Музејот на современа уметност,

Почитувани уметници,

Почитувани љубители на уметноста,

Дами и господа,

Ми претставува особена чест и задоволство што денеска, во овој пантеон на македонската и на светската уметност, Музејот на современа уметност, одбележуваме еден неодминлив момент од историјата на македонското сликарство. Допираме еден слој од македонскиот уметнички тамаќар низ ретроспектива на еден од најзначајните ликовни периоди на македонската современа ликовна сцена-енформелот.
Токму овде, во овој музеј кој е вистински микрокосмос од авторски соѕвездија и каде секоја точка пулсира во духот на уметникот,имаме можност да уживаме во освоената слобода на изложените 89 дела на 23 значајни македонски ликовни уметници, создавани во периодот од 1959 до 1966 година, како и скуплтурата создавана во периодот од 1960 до 1970 година. Од Родољуб Анастасов, Александар Јанкуловски, Петар Мазев до Ристо Калчевски, Димитар Кондовски, Глигор Чемерски, Томо Шијак - доживување на македонското ликовно творештво, со една од ендемичните бои, по која не препознаваат во европскиот креативен уметнички спектар.
Енформелот како уметнички правец во Македонија, од неговото зачнување при крајот на 50.те и почетокот на 60.те години на минатиот век, ги профилира македонските уметници, независно од светските тенденции во оваа област. Тие се движат по сопствени патеки, го бараат сопствениот уметнички израз и својата слобода во уметноста и храбро чекорат кон светот, кон афирмирање на своето творештво во интернационални рамки.

Почитувани,

За поздравување е импулсот на Музејот на современа уметност како релевантна институција во Република Македонија во негувањето и презентирањето на високите вредности што се создаваат во уметноста и културата на нашето време. Поточно речено, есенцијална е ролјата на институциите, како катализатори на вниманието на јавноста да бележат повеќе успешни соработки со уметниците.
Во таа насока и од големо значење е и заложбата на Министерството за култура на Република Македонија за рамноправно негување на сите дејности кои културата ја имаат за заеднички предзнак. Со оваа евалуација на културните вредности на Република Македонија, само ќе се поттикнат креативните импулси на уметниците, низ споредба на нашата традиција и културата со светските и традициите и културите на нашите соседи.
Културната политика на Министерството за култура на Република Македонија веќе неколку години упорно ја потврдува јасната определба за соработка со уметниците, кои со своите дела градат автентични мостови, по кои се и ќе се препознава македонското уметничко неимарство на ѕидовите низ светот.
Македонија има долга традиција на негување на визуелната и применетата уметност.
Во годишната програма за култура многу изложби ја добија поддршката од Министерството за култура токму поради фактот што наша цел е развој и промоција на уметноста. Македонските граѓани да се запознаат со богатото ликовно творештво што се создавало на оваа почва низ годините, но и да ја продоложиме традицијата на презентирање на поставки и дела на имиња како Јан Саудек, Виктор Вазарели, но и имиња кои ќе бидат вистинско возбудување за македонската публика.
Една мисла на великанот Бетовен вели дека вистинската уметност останува за вечност. Доказ за тоа се и денешните дела. Посакувам многу испишани страници од македонската уметничка историја.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 06, 2021
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од нив допринесоа за поголеми промени, и сопствени и друштвени. „Демонот од Дебар Маало” во режија на Слободан Унковски ми ја започна кариерата. Со претставите на Нела…
Јануари 05, 2021
3.angeli.so.truba

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека осветата не спаѓа во подобри избори во вашиот живот. Не сметајте дека ако враќате со иста мера е единствено решение, кога сте донесени до работ на провалијата? Знаете ли какви…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 111
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Македонскиот филм „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски најдобар на Интернационалниот Филмски фестивал во Париз

Дек 10, 2020 Филм, Театар 349
Ова е шестта награда за првиот долгометражен филм на Пиперкоски, кој претходно ја освои…

Галебот Џонатан Ливингстон- Ричард Бах

Окт 23, 2020 Литература 447
3.angeli.so.truba
После еден месец од враќањето се случува преседан. Еден галеб од Јатото бара да учи да…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »