логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

РОБЕРТ ЈАНКУЛОВСКИ, ДИРЕКТОР НА МАКЕДОНСКИОТ ЦЕНТАР ЗА ФОТОГРАФИЈА

Третманот што го добива македонската фотографија од креаторите на домашната култура, дефинитивно, ќе биде подобрен по неодамнешното отворање на Македонскиот центар за фотографија, гласат очекувањата на неговите осмислувачи и иницијатори. За потребата од проширување на културниот простор посветен на фотографијата, како и за тенденциите во македонската современа фотографија, поразговаравме со Роберт Јанкуловски, фотограф и директор на Македонскиот центар за фотографија, човекот што со своите долгогодишни акции е најзаслужен за зачувувањето на македонското фотографско наследство.
у Македонскиот центар за фотографија ја има најголемата колекција на стари фотографии во Македонија. Какви вредности има оваа колекција?
- На претставувањата што го имала нашата колекција во странство, многу познавачи на овој медиум се изненадувале од квалитетот на фотографиите и од тоа колку кај нас не е позната историјата на фотографијата и нејзината вредност.
Во Македонија, досега, воопшто не е работено на истражување на фотографијата и има многу црни дупки кога станува збор за нејзината историја. Исто така, многу малку луѓе вистински се запознати со вредноста на фотографијата, која се создавала на овој регион. Имињата на фотографите се загубени, а да не зборуваме за теоретско осмислување на ова проблематика. На пример, сите браќата Манаки ги препознаваат по нивната филмска дејност, а тие се одлични фотографи. Исто така, имаме и други големи имиња, како Зафир Ошавков од Битола, Мирослав Бељан од Охрид , Благоја и Јонче Поп-Стефанија, Христо Димкароски, Евстатија Јолевски од Лазарополе, кои се препуштени на заборавот. Постојат и други фотографи, кои допрва треба да ги истражуваме.
Фотографии од нашата колекција неколкупати се изложувани во Скопје, Прилеп, па и во галеријата на Европскиот парламент во Брисел, во галеријата „Арт Поинт“ во Виена, во Нирнберг, во Пловдив, Белград, Нови Сад, итн. Колекцијата, покрај фотографии, брои и 20.000 негативи или стаклени плочи. Сепак, не се сите со врвен квалитет, голем број од нив се студиска, портретна фотографија, но има и извонредни парчиња.
у Сведоци сме на зголемен број изложби на фотографии. Дали таквата продукција е индикатор за создавање критичка маса, која води кон подем на домашната фотографија, или само случајно совпаѓање на термините? - Фотографијата во сите области на нејзино користење, било да е рекламна или изложбена, зазема голем простор, и во светот и кај нас. Во Македонија, иако не е на светско ниво, во смисла на обемноста на продукцијата, сепак во последните години фотографијата полека си го добива заслуженото внимание. Тоа особено се случува со новинарската фотографија, кој е во подем и која јас многу ја ценам. Со појавата на приватните дневни весници и списанија, се појавија и голем број млади фотографи и фоторепортери, кои прават одлични фотографии и кои по квалитетот се еднакви со светските стандарди за новинарска фотографија.
Фактот што овие денови има многу изложби, е знак дека повеќе внимание се посветува на фотографијата, но не во смисла на некое смислено раздвижување, туку сосема случајно се совпаѓаат термините на фотографските настани.
у Забележливо е дека интересот за фотографијата се повеќе расте и многу млади луѓе го грабнуваат фотоапаратот и почнуваат да експериментираат. - Минатата година, кога го почнавме проектот „Душата на градот“ се пријави бројка на заинтересирани млади, која ги надмина нашите прогнози. Исто така, на интернет можат да се забележат многу сајтови на кои има фотографии направени од млади автори. И е одлично тоа што постои голем интерес за фотографијата. Но, тука се јавува и еден хендикеп, кога зборуваме на професионалноста. Во нашата земја нема катедра за фотографија на никоја високообразовна институција не се изучува фотографијата, освен во рамките на одредени предмети или како посебен предмет на факултетите за камера или дизајн, па така младите немаат каде соодветно да се едуцираат. Тие самостојно ја изучуваат фотографијата, нешто читаат, нешто не, сами чепкаат по интернет и така навлегуваат во некој маниризам. Во Србија, на пример, има четири катедри за фотографија, во Софија 15 години опстојува таква катедра.
у Каде е местото на фотографијата во постмодерниот ликовен свет, кој е комбинација на медиуми? - Фотографијата е специфичен медиум, и покрај нејзиното користење како документ, како фотографија - информација и како рекламна фотографија, таа се користи и во визуелните уметности. Всушност, на светско ниво, веќе подолго време фотографијата ја губи својата автономија, исто како што цртежот или сликарството ја имаат загубено својата автономија. Мислам дека луѓето повеќе не се интересираат за некоја класична сликарска изложба, освен кога се работи за некои историски, ретроспективни изложби. Ако го гледаме светското творештво, ќе видиме дека нема изложби на класични медиуми, се се тоа комбинирани состави, инсталации, кои во поголем дел користат фотографија. И во овие хибриди фотографијата го губи првичното значење и станува нешто сосема ново.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 796
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1365
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 7934
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

 Митрополит Струмички Наум Отсекување на главата на свети Јован Крстител (10.09.2022 15:45)

Митрополит Струмички Наум Отсекување на главата на свети Јован Крстител (10.09.2022 15:45)

Во Ирод четворовласникот го препознаваме самољубието во сите три негови пројави или потстрасти: сластољубие (желба за телесни задоволства), среброљубие (желба за пари и имот) и славољубие (желба за овоземна власт...

Митрополит Струмички Наум: Ако може смирено, без занесување (05.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Ако може смирено, без занесување (05.09.2022)

Затоа што, иако апостолите беа учесници во толку голема благодат, тие сите се откажаа од Христос, а еден од нив и Го предаде. Ваков пад, од таква духовна висина, е...

« »